Organizatorem wydarzenia jest Instytut Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Festiwal przeznaczony będzie dla młodzieży szkolnej oraz dorosłych i kładł będzie on nacisk na edukację i poznanie nowych interesujących tematów z historii lokalnej i najnowszej (choć także poruszane będą zagadnienia odleglejsze).

Dzień I

W czwartek 30 marca od godziny 10:00 do 14:00 w Auli budynku Rektoratu przy ul. Westerplatte 64  odbędzie się I Przegląd Słupskich Filmów Historycznych.

Zostaną zaprezentowane filmy, których autorami są:

Anna Czerny-Merecka i Stanisław Balcerzak „Historia klawiaturą pisana”
Milena Misztal i Rafał Ostrowski „Piękne życie Ehrengard von Massow”
Marcin Prusak „Zapomniany bunt. Grudzień 1970 w Słupsku”
Tomasz Częścik „Polscy robotnicy przymusowi w Stolp” - PREMIERA. Alternatywnie „Legenda słupskiego smaku”

NA DESER gwóźdź programu:
Archiwalne filmy ze Słupska i Pomorza z komentarzem doktora Kacpra Pencarskiego

Dzień II

W piątek 31 marca 2023 r. w budynku przy ul. Arciszewskiego 22A od godz. 9:00 do 13:00  będą miały miejsce wykłady i prezentacje pracowników Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz zaproszonych instytucji przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich:

Dr Wojciech Bejda - „Toalety i latryny w starożytności”  
Mgr Tomasz Częścik - „Archeologia ziemi słupskiej”
Prof. Agnieszka Teterycz-Puzio - „Baby, wiedźmy i czarownice w średniowieczu”
Mgr Patrycja Jędrzejewska-Michalak - „Warcisław IV-wybrane aspekty z życia i działalności księcia.
Mgr Jerzy Brodowski - „Podróże dalekomorskie w okresie międzywojennym”
Prof. Wojciech Skóra - „Rasizm w teorii i praktyce XX wieku”
Dr Małgorzata Mastalerz-Krystjańczuk - „Młodzież w PRL”
Prof. Robert Kuśnierz - „Obraz Polski w rosyjskich mediach prokremlowskich w związku z wojną na Ukrainie”
Dr Marek Bednarz - „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o emeryturze, ale boicie się zapytać, czyli przeszłość i przyszłość zabezpieczenia społecznego”

Ponadto w programie:

Grupa Tańca Dawnego KADRYL

Stowarzyszenie Wierni Historii poprowadzi nabór i kwalifikację do oddziału partyzanckiego, kurs manewrowania bronią oraz zajęcia z podstaw szyfrowania i obserwacji terenu połączonej ze spostrzegawczością. Całe szkolenie zakończy się wręczeniem dyplomu i nadaniu pseudonimu przez dowódcę oddziału, w holu budynku od godz. 9:00.

Dzień III

W sobotę (1 kwietnia) w budynku przy ul. Arciszewskiego 22A odbędzie się Noc Kolekcjonerów w godz. od 13:00 do 19:00. Tym samym przeznaczona jest dla dorosłych i rodzin z dziećmi. W czasie jej trwania swoje kolekcje będą prezentowali mieszkańcy ze Słupska i okolic. Można będzie zobaczyć zbiory monet i banknotów, medali i odznak, znaczków pocztowych, dawnych widokówek z dalekich krajów, pamiątek związanych z historią Słupska oraz zabytkowego sprzętu do nurkowania. Przewidywana jest możliwość wymiany, kupowania i sprzedawania wystawianych przedmiotów kolekcjonerskich. Impreza objęta została honorowym patronatem m. in. Pani Prezydent Miasta Słupska oraz Jego Magnificencji Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku.