Prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o rozliczanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych cieszy się dużą popularnością. Ten rodzaj rozliczeń sprawdzi się dla wielu mniejszych firm, a także dla osób, które prowadzą wynajem, podnajem czy dzierżawę gruntów, nieruchomości i innych. W każdym z tych przypadków dobrze wybrana forma rozliczenia będzie przekłada się na wiele korzyści, a PIT-28 będzie dokumentem adekwatnym do rocznego rozliczenia. To właśnie na tym formularzu niezbędne będzie wyszczególnienie wszystkich osiągniętych przychodów, a także informacji na temat odprowadzonego podatku. Dokument będzie stanowił potwierdzenie dla Urzędu Skarbowego, a jego złożenie pozwoli na dopełnienie wszelkich formalności, które są bezpośrednio związane z rozliczeniami podatkowymi, których musi dokonać każdy podatnik. Dowiedz się zatem wszystkiego PIT 28 i poznaj sposoby na złożenie deklaracji podatkowej w formie online, co jest niezwykle wygodnym sposobem rozliczenia się i pozwala na osiągnięcie świetnych efektów w związku z postawieniem na tego rodzaju działanie.

PIT 28 dla przychodów ewidencjonowanych

Początek każdego roku to czas, w którym niezbędne jest przeprowadzenie rozliczeń, które będą odnosiły się do zarobków osiągniętych w roku poprzednim. W tym celu składane są deklaracje podatkowe, w których można zamieścić wszelkie informacje na temat przychodów, a także wyszczególnić ich źródła. Jest to dokument będący potwierdzeniem dla Urzędu Skarbowego i prawidłowe wypełnienie pozwala w przyszłości uniknąć wielu przykrych konsekwencji. W zależności od rodzaju uzyskiwanych przychodów i źródła ich pochodzenia ważne jest to, aby złożyć odpowiedni formularz. W przypadku przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej odpowiednim formularzem podatkowym będzie PIT-28. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu są zobowiązani do tego, aby każdego roku wykazywać obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu prowadzonej działalności. PIT-28 kierowany jest także do osób, które zajmują się wynajmem, podnajmem lub dzierżawą. Chcąc skorzystać z zalet ryczałtu konieczne będzie w takim przypadku wykazanie wysokości uzyskanego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Samo zeznanie kierowane jest jednak nie tylko dla przedsiębiorców, ale także osób czerpiących korzyści z tytułu najmu prywatnego. Przy niewielkiej skali takiej działalności zdecydowanie się na opodatkowanie w formie ryczałtu będzie często najbardziej optymalne. Wiele osób decyduje się zatem na takie opodatkowanie zamiast na rozliczanie na zasadach ogólnych.

Terminy złożenia deklaracji dla pozarolniczej działalności gospodarczej

Składając PIT 28 bardzo ważne jest dotrzymanie obowiązujących terminów. W poprzednich latach terminem krańcowym dla złożenia zeznania PIT był koniec lutego. Obecnie ten termin został wydłużony do 2 maja 2023 roku. Daje to przedsiębiorcom oraz osobom uzyskującym przychody z tytułu umowy najmu więcej czasu na to, aby złożyć zeznanie PIT i móc komfortowo rozliczyć się przed US. Wydłużony termin nie zmienia jednak terminu zapłaty należnego ryczałtu za ostatni kwartał w poprzednim roku podatkowym. Ten należy uregulować do końca lutego nawet w sytuacji, gdy samo zeznanie podatkowe nie zostało jeszcze przygotowane.

Pamiętanie o terminach złożenia deklaracji PIT jest bardzo istotne i zastosowanie się do tych pozwala na uniknięcie wielu dotkliwych kar ze strony urzędów.

Złożenie deklaracji w pełni online

Przełomem jest także fakt, że PIT 28 można złożyć online bez konieczności wychodzenia z domu. Wszelkie przychody opodatkowane zgodnie z warunkami ryczałtu można wpisać do rozliczenia z poziomu własnego komputera. PIT online można przy tym wypełnić z dostępnymi na państwowych stronach instrukcjami. Pozwoli to na prawidłowe określenie wysokości dokonanych odliczeń, a także wpisanie przychodów w odpowiednie rubryki w formularzu. Dzięki temu PIT 28 online nie będzie wymagał korekty już po jego złożeniu i wysłaniu do Urzędu Skarbowego. Złożenie dokumentu przez Internet jest możliwe dzięki serwisowi e-pity, który jest coraz bardziej rozbudowany i pozwala na składanie coraz większej liczby deklaracji. Decydując się na złożenie PIT 28 online można zyskać czas na dokładne podliczenie przychodów uzyskiwanych z konkretnych źródeł.

Wsparcie księgowego w ustaleniu wysokości uzyskanego przychodu i rozliczeniu

Osoby wypełniające deklarację PIT 28 i mające problem z określeniem wysokości przychodów ewidencjonowanych powinny skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego. Osoby na działalności gospodarczej mogą poprosić o wypełnienie deklaracji PIT swoich księgowych, którzy na co dzień zajmują się przedsiębiorstwem. Eksperci dokonają dokładnych podliczeń i prawidłowo wypełnią formularz. Rozliczenie działalności opodatkowanej ryczałtem będzie dzięki temu jeszcze prostsze. Na podstawie dokumentów przygotowanych przez księgowego wystarczy uzupełnić PIT 28 online i wysłać go do US. Takie działanie w zupełności wystarczy do tego, aby zyskać spokój i móc w dalszym ciągu koncentrować się na rozwoju działalności.