fot. PRK24
Ten temat poruszono w czasie zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii konferencji. Jej uczestnicy rozmawiali także o obniżeniu kosztów energii i tworzeniu klastrów energetycznych.

Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego podkreślił, że specjaliści z branży OZE chcą efektywniej magazynować wytworzoną energię: - W wielu gminach powstają instalacje fotowoltaiczne oraz wiatraki. Przed nami kwestia, jak tę energię zacząć konsumować. Na przykład w naszym inkubatorze mamy elektrownię, której 25-27 proc. rocznej produkcji zużywamy na potrzeby obiektu, a resztę oddajemy. Gdybyśmy mieli możliwość magazynowania, te proporcje pewnie by się zmieniły, co poprawiłoby efektywność funkcjonowania takich instytucji jak nasza, czy takiego obiektu jak Słupski Inkubator Technologiczny.

Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupsk, lidera klastrów energetycznych na Pomorzu, powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że konwencjonalna energetyka to już jest przeszłość: - Musimy dywersyfikować źródła paliwowe, wytwórcze. Staramy się znaleźć swój pomysł, by lokalnie w Słupsku stworzyć rynek energii poszukiwanej dla przemysłu, czyli taniej i zielonej.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku zakłada powstanie przynajmniej 300 klastrów energii, czyli obszarów zrównoważonych energetycznie na poziomie lokalnym do 2030 roku.

mk/aj

Posłuchaj

Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Andrzej Wójtowicz, prezes słupskich Wodociągów