fot. pixabay
Resort poinformował również, że jednym z priorytetów rządu jest wdrożenie konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Nakłady na to wsparcie w minionym roku wyniosły ponad 37 miliardów złotych.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej poinformowało, że w najbliższym czasie zostaną przyjęte dwa programy poświęcone osobom z niepełnosprawnościami. Wiceminister w resorcie, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że pierwszym z nich będzie wypożyczalnia technologii wspomagających. Wyjaśnił, że sprzęt został zakupiony na jego wniosek przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Listę skonsultowano z ekspertami.

Wiceszef resortu mówił, że pula sprzętu przejdzie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji, który przygotował już program funkcjonowania wypożyczalni. Celem programu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami wypożyczanie - jak powiedział wiceminister - „technologii z górnej półki, które dzisiaj nie są dofinansowane”.

Wiceszef resortu dodał, że drugim programem czekającym na wdrożenie jest Dostępna Przestrzeń Publiczna z planowanym budżetem 300 milionów złotych. Ma być wsparciem zwłaszcza dla samorządów, które chcą uczyć przestrzeń publiczną bardziej przyjazną przez dofinansowanie tworzenia dostępnych ciągów komunikacyjnych, placów zabaw, likwidowanie barier w instytucjach.

Program „Dostępna przestrzeń publiczna” będzie też narzędziem pozwalającym - za pomocą odpowiedniej aplikacji - zorientować się, jak wygląda dostępność w danym mieście i jak wygląda proces skargowy. Intuicyjnie będzie można złożyć skargę na brak dostępności.

IAR/aj