fot. arch. prk24
Wojciech Potrzebowski, lekarz gastroenterolog ze Szpitala Powiatowego w Białogardzie był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Pawłem Wiśniewskim mówi m.in. o tym, jak po świętach poradzić sobie z uciążliwymi objawami przejedzenia. Zachęcał także do skorzystania z profilaktycznych badań w kierunku raka jelita grubego.

- Przez trzy dni spożyliśmy dużo różnorodnych, kalorycznych potraw. Produkty, które wchodzą w ich skład są bardzo smaczne, ale także ciężkostrawne. I teraz organizm musi sobie z tym poradzić - mówił doktor Potrzebowski. Oprócz rozsądnej dawki ruchu zalecał wspomaganie trawienia np. naparami z ziół, herbatami. - Dziś zielona herbata może być bardzo dobrym rozwiązaniem, a do tego sok z cytryny - zlecał.

Część rozmowy poświęcona była fali zachorowań wirusowych, które dotykają zwłaszcza dzieci. - Niestety, mamy spadek odporności populacyjnej w wyniku zachowań, jakie wymusiła na nas epidemia Covid-19. Wydaje się, że epidemia pozostałych wirusów ma teraz swój kulminacyjny moment - powiedział Wojciech Potrzebowski.

Gość zachęcał do skorzystania z bezpłatnych przesiewowych badań w kierunku raka jelita grubego, które można wykonać w białogardzkim szpitalu. - Rak jelita grubego jest drugi pod względem występowania, przeżywalność przy zaawansowanym stadium jest niewielka, więc skala problemu jest bardzo duża. W tym wypadku wykonanie kolonoskopii może uratować życie. Jeśli znajdziemy polipy, czyli zmiany przednowotworowe, możemy je usunąć i rak się nie rozwinie - tłumaczył lekarz.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

pw/zas

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: lek. Wojciech Potrzebowski