fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
Zaproszenie Przemysława Grabińskiego przyjęli: wójt gminy wiejskiej Wałcz Jan Matuszewski, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz Aldona Piaskowska oraz Katarzyna Procak ze Stowarzyszenia Razem dla Zwierząt.

W rankingu Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia” gmina wiejska Wałcz uplasowała się na wysokim, bo ósmym miejscu w województwie zachodniopomorskim. - Ranking obrazuje, jak nasza gmina jest postrzegana w województwie. Ulokowanie naszej gminy na tak wysokim miejscu napawa dumą, bo to wspólna zasługa samorządu i mieszkańców. Znajdujemy się w tym samym gronie co nadmorskie potęgi jak Kołobrzeg, Międzyzdroje czy Ustronie Morskie. Jest się z czego cieszyć - powiedział Jan Matuszewski.

Wójt gminy wiejskiej Wałcz opowiedział też o szczegółach przyszłorocznego budżetu, planowanych i trwających inwestycjach oraz dystrybucji węgla po preferencyjnej cenie.

Jan Matuszewski, wójt gminy wiejskiej Wałcz

Dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Wałcz opowiedziała o nowym wydawnictwie sygnowanym przez wałecką placówkę. - Planujemy wydać album o zabytkach i świątyniach gminy Wałcz. Skupimy się na zabytkowych kościołach, bo one skrywają interesujące elementy, jak ołtarze z XVI czy XVII wieku. Chcemy je pokazać i opisać. Autorem albumu będzie Jarosław Leszczełowski. Myślę, że gotowej publikacji możemy spodziewać się na przełomie czerwca i lipca - wyjaśniła dyrektorka biblioteki.

Aldona Piaskowska mówiła również o ofercie biblioteki w kontekście zarówno pozycji literackich, jak i organizowanych wydarzeń oraz statystykach czytelniczych zanotowanych w placówce.

Aldona Piaskowska, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy

Zima to bardzo trudny czas dla bezdomnych zwierząt i intensywny okres dla wspierających je organizacji. - W Wałczu mamy bardzo dużo porzuconych i wolno żyjących zwierząt, szczególnie kotów. Obecnie bardzo dużo osób zgłasza się do nas po karmę dla tych zwierzaków. Ze względu na inflację nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc. Na koniec roku nasze środki mocno stopniały. A finansujemy się głównie z datków i licytacji, które prowadzimy na Facebooku - powiedziała Katarzyna Procak ze Stowarzyszenia Razem dla Zwierząt.

Stowarzyszeniu można pomóc poprzez darowizny, potrzebna jest przede wszystkim karma. Z organizacją można skontaktować się przez portal Facebook.

Katarzyna Procak zaapelowała również o przemyślaną decyzję o adopcji zwierząt, szczególnie w okresie świątecznym. Mówiła również o potrzebie sterylizacji czworonogów.

Katarzyna Procak, Stowarzyszenie Razem dla Zwierząt