fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
Pomorski NFZ przekazał, że z bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii mogą skorzystać osoby od 50 do 65 lat i nieco młodsze, u których w rodzinie rozpoznano nowotwór jelita grubego. Bezpłatne badania wykonywane będą m.in. w słupskim szpitalu.

Program bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii rozpoczyna się w czwartek. - Przeznaczony jest dla osób w wieku od 50 do 65 lat lub dla osób z przedziału wiekowego od 40 do 49 lat w przypadku wcześniejszego rozpoznania nowotworu jelita grubego u najbliższych krewnych pacjenta - wskazał gdańskiego oddziału NFZ Mariusz Szymański.

Dodał, że na badanie, które trwa od 15 do 40 minut, nie jest potrzebne skierowanie, a jego wykonanie jest możliwe również w znieczuleniu. Przed wykonaniem kolonoskopii ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, dlatego konieczny jest wcześniejszy kontakt z wybraną placówką w celu uzyskania informacji jakie czynności należy wykonać przed badaniem.

Na Pomorzu z bezpłatnych badań będzie można skorzystać w 18 placówkach. W Słupsku w Salusie oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. W Bytowie usługa będzie natomiast dostępna w Szpitalu Powiatu Bytowskiego.

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

W ubiegły piątek NFZ poinformował, że na realizację programu w całej Polsce przeznaczył ok. 6 mln zł. W przyszłym roku będzie to 80 mln zł.

PAP/rz