fot. BTD Koszalin
Aktor występował na koszalińskiej scenie w latach 1962-1963. Później był m.in. dyrektorem artystycznym BTD i reżyserem wystawianych w Koszalinie spektakli. Zmarł w wieku 84 lat.

W swojej karierze artystycznej pracował jako aktor, reżyser i dyrektor artystyczny także w kilkunastu innych teatrach, m.in. w: Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku, Toruniu i Koszalinie. Zagrał też w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji.

Szerokiej publiczności znany był także jako odtwórca roli księdza Zygmunta w serialu telewizyjnym „Plebania” (w latach 2007-2009).

Informację o śmierci aktora i reżysera przekazano w mediach społecznościowych Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie: „Z ogromnym żalem pragniemy poinformować o śmierci Pana Józefa Skwarka, znakomitego aktora i reżysera, związanego z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie w sposób szczególny. Józef Skwark w latach 1962–1963 występował na naszej scenie jako aktor, w latach 1993–1998 był dyrektorem artystycznym BTD, a w latach 1998–1999 tworzył w naszym teatrze jako reżyser.  (...) Zaczął pracować zawodowo już we wczesnej młodości, od razu osiągając ogromny sukces. Niezapomniana jest oczywiście jego rola Adasia Cisowskiego w „Szatanie z siódmej klasy”, którą to postać zagrał jeszcze jako student Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.”


red./aj