fot. prk24.pl
Pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości, który we wtorek był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił o modyfikacji rządowej tarczy antyinflacyjnej oraz propozycji likwidacji niektórych programów społecznych.

W wystosowanym do polskiego rządu piśmie Komisja Europejska przekazała uwagi i zastrzeżenia do rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej. Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, według KE obniżka stawek VAT gazu, nawozów i paliw narusza unijne przepisy. Komisja zwróciła uwagę, że zgodnie z przepisami paliwa oraz gaz powinny być objęte 23 proc. VAT-em, a w przypadku nawozów ma on wynosić 8 proc. Tarcza antyinflacyjna zapewnia natomiast zerowy VAT dla nawozów i gazu oraz 8 proc. stawkę dla paliw.

W piątek wiceminister finansów Artur Soboń zapewnił, że wkrótce zostanie przedstawiona odpowiednia modyfikacja tarczy. Według Marcina Porzucka, propozycja nowych rozwiązań powinna być znana już w tym tygodniu, a część z nich - jeszcze dzisiejszego popołudnia. -  Mamy okres wyjątkowy - postpandemiczny i wojenny, który bardzo mocno oddziałuje na rynek surowców energetycznych. Dlatego dziwię się Komisji, że wystosowała takie zastrzeżenia. Rząd postanowił na nie odpowiedzieć i wkrótce przestawi alternatywne rozwiązania, które wypełnią wymagania Brukseli i jednocześnie zapewnią pomoc Polakom - wyjaśnił.

10 listopada Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował pismo sugerujące ograniczenie wydatków na rządowe programy socjalne i społeczne. Wśród rozwiązań wymieniono m.in. likwidację trzynastej i czternastej emerytury, Dobrego Startu oraz reorganizację programu 500 Plus.

- Takimi schematami posługiwali się nasi poprzednicy, m.in. Donald Tusk i Leszek Balcerowicz, którego doskonale pamiętają pomorskie rodziny. Dzisiaj jadę do powiatu szamotulskiego, gdzie nowe laptopy otrzymają dzieci z rodzin poszkodowanych reformą Balcerowicza. Przedstawione rozwiązania dotykają przede wszystkim najbiedniejszych. PiS się na to nie zgadza. Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, nie będzie likwidacji tych programów - zapewnił poseł.

Pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości mówił też o wypłacie pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Według Marcina Porzucka, odblokowanie tych środków to kwestia kilku miesięcy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zn