wizualizacja pomnika
Po pięciu latach starań w Kołobrzegu rozpoczęto budowę pomnika poświęconego pamięci Nadberezyńców. Kancelaria Premiera Mateusza Morawieckiego wsparła inicjatorów przedsięwzięcia i przekazała 900 tys. złotych.

Wybudowanie pomnika za cel postawiło sobie Stowarzyszenie Budowy Pomnika Akcji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców.

Koszt monumentu autorstwa kołobrzeskiego artysty Romualda Wiśniewskiego, wyniesie ponad 900 tysięcy złotych. - Pieniądze przekazała Kancelaria Premiera RM Mateusza Morawieckiego - poinformował Krzysztof Nowacki, inicjator budowy pomnika. Wyjaśnia, że za pośrednictwem Czesława Hoca, kołobrzeskiego posła Prawa i Sprawiedliwości, wraz z Romualdem Wiśniewskim spotkali się z premierem podczas tegorocznych uroczystości w Cedyni. - To była bardzo krótka rozmowa. Powiedzieliśmy, że chcemy budować pomnik Nadberezyńców. Premier zdziwił się, że jeszcze ktoś o Nadberezyńcach pamięta i powiedział, że należy budować - relacjonował Krzysztof Nowacki.

Wśród organizacji zabiegających o powstanie monumentu był między innymi Związek Sybiraków w Kołobrzegu - Tę sprawę sybiracy jak najbardziej popierają. Wśród nas są też rodziny katyńskie. O tych wydarzeniach trzeba pamiętać i pamięć pielęgnować - mówi Wanda Przybylska, sybiraczka.

Pomnik Nadberezyńców stanie przed głównym wejściem na cmentarz komunalny. Budowa ma zakończyć się z końcem roku, natomiast otwarcie zaplanowano na 11 sierpnia czyli w dniu, w którym Stalin wydał dekret o mordowaniu Polaków w 1937 roku.

mw/zas

Posłuchaj

Krzysztof Nowacki, inicjator budowy pomnika Wanda Przybylska, sybiraczka