fot. mł. asp. Damian Mazur/Komenda Powiatowa PSP w Łobzie
Taką informację przekazał wicemarszałek zachodniopomorski Tomasz Sobieraj. Dotyczy drogi, która została zniszczona przez niekontrolowany wypływ wody z nieużywanych stawów hodowlanych.

Przejście przez Łobez było planowane i przygotowane do przebudowy od dłuższego czasu, w zwiazku z tym gotowa jest dokumentacja, która uzgodniona została z wszystkimi służbami.

- Jesteśmy gotowi do realizacji. Zaplanowane przejście przez Łobez to była znacznie większa inwestycja. Z tej dokumentacji, którą mamy wyjmiemy ten odcinek, przepust i zrealizujemy go w trybie awaryjnym. Nawet pomijając procedury przetargowe. Płacić będziemy ryczałtem. Te procedury pozwolą przystąpić niezwłocznie do prac, by w ciągu trzech miesięcy przywrócić ten przepust, most do stanu używalności - podkreślił wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Podany zakres czasu ma swoje uzasadnienie. - Trzy miesiące, ponieważ trzeba wybrać wykonawcę, nawet w trybie bezprzetargowym, a także dostarczyć na budowę odpowiednie materiały, na które często trzeba czekać - dodał wicemarszałek.

Poszkodowani w wyniku zalania mieszkańcy mogą zgłaszać się po wsparcie finansowe. - Pracownicy centrum usług społecznych rozmawiają już z mieszkańcami o stratach. Mieszkańcy otrzymali informację, że będą mogli złożyć wnioski do funduszu kryzysowego, który jest u pana wojewody. Straty są najprawdopodobniej wyższe niż środki, które były standardowo przewidywane na sytuacje kryzysowe - powiedział burmistrz Łobza Krzysztof Gwóźdź.

Zabezpieczająca miejsce zdarzenia straż pożarna poinformowała, że wyrwa może wciąż się powiększać.

ma/aj

Czytaj więcej

Posłuchaj

Tomasz Sobieraj, wicemarszałek zachodniopomorski o przebiegu prac Tomasz Sobieraj o szacowanym okresie zakończenia odbudowy mostu Krzysztof Gwóźdź, burmistrz Łobza