fot. PGG
- Procesy inwestycyjne związane ze zwiększeniem wydobycia zaczęły się już kilka miesięcy temu - powiedział Tomasz Rogala, prezes PGG. - Dziś wszyscy poszukują polskiego węgla, który obecnie może być produkowany w sposób rentowny i nie potrzebuje wsparcia - dodał.

- W przyszłym roku kopalnie PGG wyprodukują ok. 23,5 mln ton węgla, to milion ton więcej niż zakładano w podpisanej niespełna półtora roku temu umowie społecznej dla górnictwa - powiedział na antenie Polskiego Radia Katowice Tomasz Ropala. Podkreślił, że zwiększanie wydobycia węgla wymaga sprzyjającego otoczenia regulacyjnego, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. Chodzi m.in. o decyzję, czy w procesie transformacji energetycznej węgiel będzie traktowany jako równorzędne z gazem paliwo przejściowe.

Mówił, że innym warunkiem inwestycji górniczych, jest umożliwienie uzyskiwania koncesji na eksploatację nowych złóż. Zdaniem Rogali obecnie np. pozyskanie koncesji na wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ jest praktycznie niemożliwe, bo przeciwni są mieszkańcy i samorządowcy. - Jednocześnie polskie samorządy pytają PGG o możliwość zakupu polskiego węgla, znacznie tańszego od towaru z importu - zwrócił uwagę.

Prezes zaznaczył, że aby inwestować w wydobycie węgla, niezbędne są gwarancje, że będzie on miał odbiorców przez dłuższy czas. - Polityka energetyczna, która funkcjonowała do tej pory, de facto destabilizowała krajową produkcję na rzecz dogmatycznie przyjętego tańszego importu - mówił Rogala, przypominając, że krajowy węgiel jest dziś wielokrotnie tańszy od importowanego. - Wszyscy poszukują polskiego węgla, który na dzisiaj może być produkowany w sposób rentowny i nie potrzebuje wsparcia - powiedział szef górniczej spółki.

Szef PGG poinformował, że od początku tego roku sklep internetowy spółki, w którym zaopatrują się gospodarstwa domowe sprzedał ok. 300 tys. odbiorcom 1,1 mln ton węgla, co tydzień ok. 50 tys. ton, przyznając, że wobec olbrzymiego zapotrzebowania, zakup w sklepie internetowym jest trudny. - Apelujemy o spokój i niepoddawanie się emocjom. Węgiel jest cały czas produkowany. Na rynku pojawia się też węgiel importowany - mówił prezes.

PAP/zas