fot. www.psgaz.pl
Korzystanie z gazu bez obaw o wysokie rachunki? Dziś brzmi to jak wspomnienie odległej przeszłości. Ale są miejsca, gdzie taka sytuacja to wciąż rzeczywistość. Tak jest m.in. w Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. A to dlatego, że jej lokatorzy za to paliwo płacą ryczałtem.

- U nas nie ma gazomierzy indywidualnych, jest jeden główny w piwnicy. To dotyczy czternastu budynków, w których mieszka ok. 1400 lokatorów - poinformował Paweł Wronowski, prezes Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Płata za gaz ma więc tutaj formę ryczałtu i wynosi 18 zł od osoby.

Prezes przyznaje, że ma świadomość, iż niektórzy wykorzystują taki sposób rozliczania, np. gazem podgrzewają wodę do kąpieli. Ale, przynajmniej na razie, pozostanie stary system naliczania opłat, bo jego zmiana wiązałaby się z koniecznością przebudowy instalacji gazowych w czternastu budynkach. A to generuje koszty. Dlatego pozostaje apelować o racjonalne zużycie, bo w przeciwnym wypadku rozrzutność niektórych sąsiadów odczują w portfelach wszyscy mieszkańcy bloku.

ms/zas

Posłuchaj

materiał Mateusza Sienkiewicza