fot. Radosław Zmudziński/ Polskie Radio Koszalin
Zaproszenie Sławomira Kamoli przyjęli: radni Błażej Papiernik ze Wspólnego Koszalina oraz Andrzej Jakubowski z Prawa i Sprawiedliwości, a także prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Wycinka drzew na Górze Chełmskiej jest konieczna ze względu na planowaną w tym miejscu budowę drogi. Sławomir Kamola poprosił o komentarz w sprawie protestów w tej sprawie.

- Pamiętam jak początkowo protestowały środowiska proekologiczne i po pewnym czasie radni Koalicji Obywatelskiej zaczęli przejmować ten protest. Pokazali, że liczy się dla nich polityka, a nie idee, które mają na ustach. Obecnie obserwujemy histerię dotyczącą wycinki tych drzew. Jako radni robimy wszystko, by zrekompensować mieszkańcom straty wynikające z wycinki. Przypomnijmy, że mówimy o kilkuset drzewach na terenie kilku hektarów, gdzie mamy dziesiątki tysięcy drzew. Wpisy i nienawistne komentarze w kierunku pana prezydenta Jedlińskiego nie mieszczą mi się w głowie, są obrzydliwe - powiedział Błażej Papiernik.

Błażej Papiernik, radny z klubu Wspólny Koszalin

Andrzej Jakubowski, w kontekście inwestycji planowanej na Górze Chełmskiej, wskazał korzyści płynące z tego przedsięwzięcia. Zwrócił uwagę również na kulturę słowa, która powinna być stosowana w dyskusjach: - Przede wszystkim w mediach mamy poczucie, że wolno nam wszystko. Ta wolność powinna mieć jednak pewne ograniczenia. Pewnych granic nie należy przekraczać.

Radny PiS podsumował także tegoroczny budżet: - Prezydent ze swoimi służbami dokonują konkretnych ruchów. Starają się zrównoważyć ten budżet, co nie jest łatwym zadaniem w obecnym czasie, biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną.

Andrzej Jakubowski, radny z klubu Prawo i Sprawiedliwość

Prezydent Koszalina skomentował m.in. czwartkową sesję rady miasta: - Rozmowy między samorządami dotyczą przede wszystkim kosztów związanych z rosnącymi cenami za prąd, gaz, czy wodę. Tematem wiodącym była również pomoc uchodźcom z Ukrainy, która przecież nie mogła być zaplanowana. Budżet jest prawidłowo realizowany. Przed nami koniec roku i wyzwania przyszłoroczne. Niestety trwa wojna i ekonomicznie jest to bardzo poważna sprawa.

Prezydent odniósł się również do komentarzy na temat wycinki drzew, które są do niego adresowane: - Umowa jest podpisana, podjęliśmy się finansowania tej inwestycji. Trzysta kilkanaście drzew było niezbędnych do wycięcia, by móc zrealizować to przedsięwzięcie. Część miejska Góry Chełmskiej liczy 100 ha. Niewielka grupa osób próbuje na tej wycince zbić kapitał polityczny. Myślę, że mieszkańcy przekonają się o potrzebie tej inwestycji, kiedy zobaczą plac zabaw, miejsce do spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim udogodnienia i możliwość dotarcia na Górę Chełmską dla osób z niepełnosprawnościami.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina

Zapraszamy do wysłuchania.

sk/aj