fot. Akademia BRD/ Arkadiusz Kuzio
Rzeczoznawca z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie, który w czwartek był gościem Mateusza Sienkiewicza w porannym „Studiu Bałtyk”, odniósł się m.in. do nowych taryfikatorów mandatów.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Jerzy Polaczek przekazał, że w pierwszym półroczu tego roku na polskich drogach zginęło o 170 osób mniej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Arkadiusz Kuzio zapytany, czy to oznacza, że poprawia się styl jazdy polskich kierowców i bardziej dbają oni o bezpieczeństwo, odpowiedział: - Potrzebujemy kultury motoryzacyjnej, w dalszym ciągu jej nam brakuje. Widać już jednak zmiany - na przykład, kiedy widzimy, że są korki, to jednak chętniej wpuszczamy innych uczestników ruchu na drogę główną. Na kulturę jazdy wpływają niewątpliwie także nowe taryfikatory kar.

Obowiązują one od soboty. Jedną z najważniejszych zmian są tzw. warunki recydywy. Przewidują, że kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat popełnią to samo wykroczenie, za drugim razem otrzymają wyższy mandat. Dotyczy to między innymi przekroczenia prędkości o 30 km/h i więcej oraz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nowe regulacje nakładają też ostrzejsze kary między innymi za wymuszanie pierwszeństwa czy zawracanie na autostradzie.

- Kary nie są jeszcze wystarczająco rygorystyczne. Wciąż mamy dużą liczbę zdarzeń drogowych i wielu nietrzeźwych kierowców - dodał Arkadiusz Kuzio.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./IAR/rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Arkadiusz Kuzio, rzeczoznawca z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie