fot. PAP/EPA/JONATHAN BRADY
Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 roku, dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn książę Karol.
Najstarszy z żyjących byłych premierów John Major oświadczył, że Elżbieta II poświęciła swoje życie służbie narodowi brytyjskiemu i jego dobru: - W swoich publicznych obowiązkach była bezinteresowna i mądra, o wspaniałej hojności ducha. Tak właśnie żyła - i tak też przewodziła. Dla milionów ludzi - w całej Wspólnocie Narodów i na całym świecie - uosabiała serce i duszę naszego narodu, była podziwiana i szanowana na całym świecie.
„Moje najgłębsze kondolencje dla rodziny królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci jest ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie zatęskniona i zapamiętana w Polsce i na całym świecie” - napisał z kolei na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Premier Mateusz Morawiecki dodał, że Elżbieta II to ikona, symbol potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa. „Odeszła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II z dynastii Windsorów, najdłużej panujący monarcha w historii tego państwa. Ikona, symbol potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa, ukochana przez Brytyjczyków. Była również głową 14 innych państw należących do brytyjskiej Wspólnoty Narodów” - napisał premier na Facebooku.
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau powiedział, że królowa Elżbieta II stanowiła wzór cnót monarszych w czasach monarchii niesprzyjających: - W swojej służbie publicznej wymagała zawsze dużo więcej od siebie niż od wszystkich pozostałych. Brytyjska królowa była przekonana, że jest w stanie służyć dobru wspólnemu, dobru swoich poddanych niezależnie od okoliczności.
Szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel również złożyli kondolencje rodzinie królewskiej z powodu śmierci królowej Elżbiety II.
„Nasze myśli są z rodziną królewską i wszystkimi, którzy opłakują królową Elżbietę II w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Kiedyś nazywana Elżbietą Niezłomną, swoją służbą i zaangażowaniem zawsze ukazywała nam znaczenie trwałych wartości we współczesnym świecie” - napisał Michel na Twitterze.
„Moje myśli i modlitwy są z nią. Reprezentuje całą historię Europy, która jest naszym wspólnym domem z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi, zawsze dawała nam stabilność i pewność siebie, wykazała się ogromną odwagą i jest legendą w moich oczach" - powiedziała von der Leyen.
Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd królowej Elżbiecie II, która zmarła w czwartek w wieku 96 lat, nazywając ją „przyjaciółką Francji”, która „ucieleśniała ciągłość i jedność narodu”. „Jej Wysokość Królowa Elżbieta II przez ponad 70 lat ucieleśniała ciągłość i jedność narodu brytyjskiego. Zapamiętam ją jako przyjaciółkę Francji, królową serc, która na zawsze naznaczyła swój kraj i swoje stulecie” - napisał na Twitterze.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oddał hołd „łasce, godności i oddaniu” królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, która, jego zdaniem „swoją obecnością wprowadzała spokój podczas dziesięcioleci daleko idących zmian”. „Królowa była powszechnie podziwiana za swoją łaskę, godność i oddanie na całym świecie. Jej obecność była kojąca podczas dziesięcioleci daleko idących zmian, w tym dekolonizacji w Afryce i Azji” - napisał Guterres w oświadczeniu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że śmierć królowej Elżbiety II to niepowetowana strata. „Z głębokim smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu narodu Ukrainy składamy szczere kondolencje rodzinie królewskiej, całemu Zjednoczonemu Królestwu i Wspólnocie Narodów w związku z tą niepowetowaną stratą. Nasze myśli i modlitwy są z wami” - napisał na Twitterze.
PAP/red./rz