Prawidłowe żywienie psa jest częstym tematem rozważań właścicieli czworonogów oraz lekarzy weterynarii. Odpowiednia dieta nie tylko dostarcza zwierzęciu energii, ale ma również bezpośredni wpływ na stan jego zdrowia. W praktyce więc psy, których właściciele przykładają szczególną wagę do ich żywienia, zwykle unikną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Jak więc karmić psa, aby zapewnić mu długie i szczęśliwe życie?

Jak powinna wyglądać psia dieta?

Choć najpopularniejszym modelem żywieniowym dla psów jest ten oparty na gotowych karmach, dostępnych w każdym sklepie zoologicznym, w rzeczywistości istnieją inne sposoby prowadzenia psiej diety. Posiłki dla psa można gotować samodzielnie lub opierać się na założeniach diety BARF, której podstawą jest surowe mięso. Właściciel może sam skomponować dietę swojego pupila, pamiętając o tym, że musi ona opierać się na mięsie – surowym, gotowanym lub przetworzonym (w gotowych karmach).
Pomimo dużej liczby modeli żywieniowych wielu właścicieli psów wciąż decyduje się na dietę opartą na gotowych karmach. Wynika to przede wszystkim z ich łatwej dostępności oraz rosnącej liczby wysokiej jakości karm, które spełniają wszystkie normy żywieniowe. Nie ulega wątpliwości, że podawanie psu karmy suchej i mokrej jest nie tylko łatwe, ale również pozwala zadbać o zdrowie pupila. Przed podjęciem decyzji o sposobie żywienia warto jednak poznać wady i zalety gotowych karm.

Mokre karmy dla psa – wady i zalety

Jak sama nazwa wskazuje, mokra karma dla psa cechuje się wysoką wilgotnością. Zwykle zawiera ona ok. 65-75% wody, dzięki czemu pomaga zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia u psa, a jej zapach często jest dla zwierzęcia bardziej zachęcający. Mokre karmy zwykle dzielą się na te w formie pasztetu albo w formie kawałków mięsnych w sosie lub galarecie. Wszystkie rodzaje mokrej karmy, w tym przede wszystkim karmy w formie pasztetu, są idealne dla psów, które mają problemy z gryzieniem – w tym szczeniąt.
Podstawę mokrej karmy dla psa musi stanowić mięso. Na drugim miejscu powinny znaleźć się podroby, które dostarczają psu dodatkowych substancji odżywczych, ale ich ilość w karmie nie może być przeważająca. Karma może również zawierać śladowe ilości wypełniaczy w formie warzyw, owoców i zbóż.
Wybierając mokrą karmę dla psa należy więc wziąć pod uwagę zawartość mięsa i podrobów. Zdaniem lekarzy weterynarii powinna ona wynosić przynajmniej 65%. Ponadto należy unikać tanich, "marketowych" karm, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego. Polecane marki mokrej karmy dla psa to m.in. Animoda, Dolina Noteci i Nutrilove.

Suche karmy dla psa – wady i zalety

Sucha karma dla psa cechuje się stosunkowo niską zawartością wody – do 10%. Oznacza to, że nawet niewielka porcja jest w stanie zaspokoić głód zwierzęcia i proporcjonalnie może ona być bardziej kaloryczna niż karma mokra. Podając psu suchą karmę należy zadbać o stały dostęp do wody pitnej, aby zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia.
Dużym atutem suchych karm dla psa jest to, że mają one pozytywny wpływ na stan uzębienia zwierzęcia. Podczas jedzenia stymulowane są dziąsła psa, co pomaga zwalczyć płytkę nazębną. Niestety, ze względu na swoją formułę sucha karma często nie nadaje się dla szczeniąt i starszych psów, które mają problemy z gryzieniem.
Wiele suchych karm dostępnych na rynku opiera się na zbożach. Te z kolei mogą być źle tolerowane przez psy o wrażliwym układzie trawiennym, w tym nietolerujące glutenu. Warto więc wybierać karmy bezzbożowe, które zwykle dodatkowo cechują się większą zawartością mięsa. Wśród polecanych marek warto wyróżnić m.in. Brit, Farmina i Josera.

Karma sucha czy mokra – co wybrać?

Zarówno karma mokra, jak i sucha mają swoje zalety. Z tego względu właściciele psów często decydują się na karmienie mieszane, która łączy ze sobą te dwa rodzaje karmy. Decydując się na ten model żywieniowy należy jednak pamiętać, aby dieta była odpowiednio zbilansowana i dostarczała psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
W mieszanym modelu żywnościowym wskazane jest, aby jeden z dwóch rodzajów karmy traktować jako karmę podstawową, a drugi – uzupełniającą. Zgodnie z tym założeniem karma podstawowa powinna stanowić około 80% całej diety psa. Pomoże to w odpowiednim zbilansowaniu diety.
Internetowy sklep zoologiczny Zoopers oferuje szeroki wybór karmy suchej i mokrej. Wybierz odpowiednią karmę dla swojego pupila, aby zadbać o jego zdrową dietę!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]