fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin
Koncern Van Pur, właściciel koszalińskiego browaru, poinformował o zamknięciu zakładu.

Jak powiedział Krzysztof Kouyoumdjian z biura prasowego Van Pura, decyzja o zaprzestaniu produkcji nie była nagła: - Jednym z głównych powodów jest umiejscowienie browaru. To zabytkowy budynek w samym centrum miasta. To w praktyce wyklucza wszelkie inwestycje w rozbudowę zakładu. Do tego dochodzą nie najlepsza koniunktura i rosnące koszty prądu oraz gazu, czyli mediów niezbędnych przy produkcji piwa.

Wiesław Królikowski, przewodniczący zarządu regionu koszalińskiego Pobrzeże NSZZ Solidarność powiedział natomiast, że informacja o planowanym zamknięciu koszalińskiego browaru była kompletnym zaskoczeniem: - Zostaliśmy zaproszeni na rozmowy na środę. To pierwsze takie zaproszenie, więc ta sytuacja jest dla nas zupełnym novum. Po spotkaniu będziemy ją rozbierać na czynniki pierwsze.

Browar w Koszalinie został założony w 1868 roku. W 1990 roku został sprywatyzowany. Do spółki Van Pur należy od 2009 roku. Decyzję o jego zamknięciu przedsiębiorstwo podjęło w piątek. Jak powiedział przedstawiciel zarządu firmy, zamknięcie browaru nie oznacza likwidacji marki Brok. Piwo tej marki ma być produkowane w innych browarach koncernu.

sk/ar

Posłuchaj

Wiesław Królikowski, przewodniczący zarządu regionu koszalińskiego Pobrzeże NSZZ Solidarność Krzysztof Kouyoumdjian z biura prasowego Van Pura