fot. flickr.com
Izraelskie ataki lotnicze na Strefę Gazy mają być w poniedziałek przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Spotkanie zostało zainicjowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irlandię, Francję, Norwegię i Chiny - podała niemiecka agencja dpa, cytując źródła dyplomatyczne.

Oczekuje się, że spotkanie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.

W piątek izraelskie wojsko rozpoczęło zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową „Wstający świt” w wyniku którego zabito jednego z przywódców Islamskiego Dżihadu.

Palestyńscy bojownicy wystrzelili od piątku w kierunku Izraela ponad 400 rakiet - większość z nich została przechwycona przez izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła. W sobotę w Tel Awiwie rozbrzmiały syreny obrony przeciwlotniczej, a mieszkańcy musieli udać się do schronów.

Ministerstwo zdrowia w Stefie Gazy poinformowało, że w wyniku izraelskich ataków co najmniej 24 Palestyńczyków, w tym sześcioro dzieci, zostało zabitych, a 203 osoby zostały ranne.

Departament Stanu USA wydał w sobotę wieczorem komunikat, w którym poparł prawo Izraela do obrony i wezwał strony konfliktu do deeskalacji.

PAP/od