fot. freepik.com
Zostałeś szczęśliwym właścicielem nowego pojazdu z rynku wtórnego? Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży czeka Cię nieco formalności. Trzeba zgłosić się do urzędu skarbowego i zapłacić podatek, następnie przerejestrować pojazd w urzędzie wojewódzkim i skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym w sprawie polisy OC. Wówczas firma może dokonać rekalkulacji składki. Zastanawiasz się, co to znaczy? Sprawdź.

Co oznacza rekalkulacja składki na ubezpieczenie OC?

Ze sformułowaniem “rekalkulacja OC” najczęściej można spotkać się po zakończeniu trwania umowy na ubezpieczenie. Oznacza ono, że towarzystwo na nowo oblicza ryzyko objęcia ochroną pojazdu, który jest kierowany przez innego właściciela. Na skutek tego może obniżyć bądź podwyższyć koszt polisy.

Rekalkulowanie składki ma na celu głównie zaktualizowanie warunków umowy. Jest to szczególnie istotne, jeśli podczas trwania poprzedniej umowy doszło np. do wypadku. Dzięki temu towarzystwo może dostosować wysokość ubezpieczenia do szkody, jaka nastąpiła. Dodatkowo rekalkulacja pozwala np. uwzględnić zniżki, które przysługują nowemu właścicielowi za bezszkodową jazdę, co obniży składkę na polisę.

Kiedy towarzystwa dokonują rekalkulacji składki na OC?

Zakończenie umowy na ubezpieczenie to nie jedyna sytuacja, gdy może dojść do rekalkulacji składki. Towarzystwa ponownie obliczają koszt ubezpieczenia, gdy:
  • okaże się, że w formularzu zgłoszeniowym podano błędne informacje,
  • następuje zmiana przeznaczenia pojazdu i sposobu jego użytkowania,
  • do grona osób użytkujących auto dołącza młodociany kierowca,
  • dokonano zakupu samochodu z rynku wtórnego i zdecydowano się na kontynuowanie polisy dawnego właściciela.
Jednocześnie należy pamiętać, że nie każda firma dokonuje rekalkulacji składki w powyższych sytuacjach. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe rezygnują z tego, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że będą musiały zwrócić nadpłaconą kwotę za ochronę pojazdu.

Jak uniknąć rekalkulacji składki na OC i płacenia wyższych opłat?

Jedynym sposobem na to, żeby uniknąć rekalkulacji składki, jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia w odpowiednim momencie. Takie prawo przysługuje Ci:
  • pod koniec trwania umowy,
  • w przypadku zakupu polisy przez internet,
  • po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.
Jednocześnie należy pamiętać, aby w dniu zakończenia trwania umowy na polisę, niezwłocznie zawrzeć nową z innym towarzystwem. Zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC jest niezbędne do tego, żeby uniknąć kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Gdzie kupić nowe ubezpieczenie OC?

W znalezieniu nowej polisy OC po wypowiedzeniu starej umowy może pomóc Ci internetowa porównywarka ubezpieczeń auta. Wejdź na stronę internetową, a następnie uzupełnij formularz, który się na niej znajduje. Po podaniu wszystkich niezbędnych informacji na temat Twojej historii ubezpieczeniowej, parametrów technicznych pojazdu i sposobu jego użytkowania, system przedstawi Ci listę ofert wraz z cenami.

Rekalkulacja składki OC może mieć zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki dla Twojego portfela. Dlatego warto użyć porównywarki polis także po jej dokonaniu, ale przed wypowiedzeniem umowy. Wówczas można porównać, czy na pewno polisy w innych firmach są atrakcyjniejsze niż w starym towarzystwie. Dzięki temu nie przepłacisz za ochronę pojazdu.

Pamiętaj, jeśli rekalkulacja składki OC Ci nie odpowiada, zawsze możesz zmienić ubezpieczyciela.