fot. Mateusz Sienkiewicz
Umowę o współpracy podpisali w Szczecinku prezes porozumienia samorządowego Krzysztof Lis oraz szef Stowarzyszenia Koalicja Samorządowa Zachodniopomorskie Piotr Krzystek.

Wśród postulatów znalazły się reforma zasad finansowania zadań lokalnych, stały trzyprocentowy udział w PKB wydatków na subwencję oświatową czy odejście od centralizacji służby zdrowia.

Starosta szczecinecki Krzysztof Lis liczy także, że dzięki współpracy uda się powalczyć o mandaty w sejmiku województwa zachodniopomorskiego, a tym samym zdobyć większe pieniądze unijne dla regionu: - Ważne, aby było silne przedstawicielstwo samorządowe, a nie polityczne, nie partyjne.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek uważa, że Ogólnopolska Koalicja Samorządowa może być ważnym głosem także w tworzeniu prawodawstwa na szczeblu centralnym: - Parlament przygotowuje wiele rozwiązań, które są niekorzystne dla samorządu, a to właśnie on jest najbliżej mieszkańców. Te regulacje muszą być dobre dla mieszkańców w wielu dziedzinach, m.in. oświacie, ochronie środowiska i finansach. Właśnie w tym zakresie będziemy współpracować.

Przedstawiciele Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej zaznaczyli, że nie są alternatywą dla ruchu Tak dla Polski. Stawiają jednak na niezależność polityczną.

Przedstawiciele OKS spotkają się na wspólnej dyskusji programowej w najbliższą sobotę w Szczecinie.

ms/rz

Posłuchaj

Krzysztof Lis Piotr Krzystek