fot. Przemysław Grabiński
W całej Polsce mają powstać centra, w których migranci i uchodźcy będą obejmowani kompleksową pomocą m.in. psychologiczną i prawną. Jeden z takich ośrodków powstanie w Koszalinie, a jego oddziały m.in. w Słupsku, Wałczu, Pile i prawdopodobnie w Szczecinku.

- Dzisiaj już wiemy, że trzeba osobom z Ukrainy pomagać kompleksowo. Oprócz wsparcia materialnego, potrzebne jest także wsparcie w adaptacji, żeby mogli się u nas zadomowić - zaznaczył ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritasu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Ksiądz Roda podkreślił, że nowe centra pomocy nie oznaczają, że Caritas zaprzestaje akcji wsparcia uchodźców na granicy. Mogą oni także nadal przebywać w parafiach na terenie diecezji, w seminarium oraz w domach prywatnych.

Jak dodał, chęć niesienia pomocy i wspierania zbiórek żywności, środków higienicznych oraz odzieży jest jednak coraz mniejsza: - My w takiej sytuacji również nie chcielibyśmy się znaleźć, przebywając w obcym kraju, nie mając przyszłości ani perspektyw. Dlatego apelujemy, aby zachować się - jak mówił ks. Kaczkowski - przyzwoicie i wspomóc potrzebujących.

Centrum wsparcia migrantów i uchodźców na terenie diecezji rozpocznie działanie w sierpniu. Do tej pory te osoby mogły znaleźć w pomoc Centrum Wsparcia Integracji przy ul. 1 Maja w Koszalinie.

kc/zn

Posłuchaj

ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (cz.1) ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (cz.2)