fot. prk24.pl
Jak w Senacie zostaną potraktowane projekty ustaw zmniejszające skutki inflacji oraz jak będzie wyglądał zbliżający się kongres Platformy Obywatelskiej - m.in. o to pytała Gościa porannego „Studia Bałtyk” Anna Popławska. Jej zaproszenie przyjął Kazimierz Kleina, słupski senator PO.

Pierwsze pytanie dotyczyło projektów ustaw, którymi wkrótce zajmie się Senat. Mają one na celu minimalizowanie skutków inflacji, w tym wprowadzają pomoc kredytobiorcom. Jak ocenia je Kazimierz Kleina, który jest przewodniczącym senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych? - Jeśli chodzi o pomoc w spłacie kredytów, to jest to ważna ustawa. Problemem jest to, że dotyczy wszystkich kredytobiorców, a wydaje mi się, że w pierwszej kolejności powinna obejmować osoby, które mają obecnie największe problemy i kupili mieszkanie na zaspokojenie własnych potrzeb a nie w celu biznesowym - powiedział senator. - Narodowy Bank Polski krytycznie ocenił tę ustawę, argumentując, że uderzy ona w sektor bankowy oraz będzie sprzyjała wzrostowi inflacji. Dlatego jestem za pomocą, ale taką, która nie będzie uderzała w najbiedniejszych - dodał.

Czy potrzebne jest, zapowiadane przez rząd, wprowadzenie regulowanej ceny węgla? - Każda cena regulowana prowadzi do rozregulowania rynku - stwierdził Gość, krytykując dotychczasowe zarządzanie spółkami węglowymi. - W pierwszej kolejności trzeba doprowadzić do tego, by nie były marnotrawione publiczne pieniądze - dopowiedział.

Senator był także pytany o zapowiadane przez Platformę Obywatelską 1000 spotkań z wyborcami, planowany na 2 lipca wielki partyjny kongres oraz o to, czy zostaną na nim przedstawione szczegóły programu PO. - Generalnie będziemy mówili o celach, jakie chcemy osiągnąć i stopniowo będziemy pokazywali różne projekty - powiedział senator Kleina.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zas

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Kazimierz Kleina