fot. Mariusz Wolański
W podkołobrzeskim Budzistowie, przez dwa dni rekonstruktorzy i pasjonaci historii z całej Polski prezentować będą obozowisko ilustrujące tradycje, zwyczaje, obyczaje i rzemiosło Kołobrzegu tamtych czasów.

- To miejsce jest fenomenalne z kilku powodów. Festiwal odbywa się na terenie rzeczywistego, przedkołobrzeskiego podgrodzia. To właśnie w tym miejscu dobijano targów, kiedy u bram Kołobrzegu stał Bolesław Chrobry. Tutaj pracowali rzemieślnicy - mówił współorganizator przedsięwzięcia dr Łukasz Gładysiak ze Stowarzyszenia Budzistowo-Dawny Kołobrzeg.

- Dzisiaj, po tysiącu lat, przywołujemy tę tradycję, pokazujemy rzemiosła, które teraz nie są aż tak oczywiste. Prezentujemy też to, co stanowiło sól działania Bolesława Chrobrego, czyli wojskowość - wskazał dr Gładysiak.

Obok prezentacji rzemiosł, kulinariów i walk wojów organizatorzy przygotowali namiot edukacyjny, w którym odbywać się będą spotkania z naukowcami i popularyzatorami historii.

- Dla popularyzatorów historii bardzo ważne jest to, aby przybliżać wiedzę i najnowsze zdobycia nauki, dlatego zorganizowaliśmy prezentacje i prelekcje. Przygotowaliśmy też kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi uczestnicy Festiwalu mogą dotknąć wczesnośredniowieczne zabytki wydrukowane w technologii 3D, pomalować je i zabrać do domu, a w ten sposób, być może, zainteresować się historią - mówił dr Gładysiak.

Polskie Radio Koszalin jest patronem medialnym wydarzenia.

mw/aś

fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański

Posłuchaj

dr Łukasz Gładysiak ze Stowarzyszenia Budzistowo - Dawny Kołobrzeg, cz. 2 dr Łukasz Gładysiak ze Stowarzyszenia Budzistowo - Dawny Kołobrzeg, cz. 1