fot. PAP
Od 15 czerwca rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa rolnego - poinformował w czwartek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że jest to rozwiązanie oczekiwane przez rolników.

31 maja w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Według nowych przepisów rolnicy, by otrzymać pełną emeryturę, nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej.

- Ustawa wchodzi w życie 15 czerwca. Od tego dnia rolnicy, jeśli osiągnęli wiek emerytalny, 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat dla kobiet, będą mogli składać wnioski o emeryturę nie rezygnując z pracy w gospodarstwie - oświadczył wicepremier.

Podkreślił, że jest to rozwiązanie bardzo oczekiwane przez rolników . - Ubezpieczeni w ZUS będąc na emeryturze mają możliwość pracy i emerytura nie była im zawieszana. Rolnicy takiej możliwości nie mieli - wskazał minister rolnictwa.

Dodał, że praca rolnika-emeryta w gospodarstwie rolnym nie będzie się wiązała z odprowadzaniem dodatkowej składki na ubezpieczenia emerytalne. - Mam nadzieję, że to pozwoli na dodatkowe źródła dochodów, szczególnie dla tych, którzy nie mają następców albo następcy nie są zainteresowani prowadzeniem gospodarstwa - stwierdził Kowalczyk.

Zapewnił, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie zostanie zniesiona i nie zmieni się zakres jej funkcjonowania.

Aleksandra Hadzik, prezes KRUS wskazała, że zmiana dotyczyć będzie ponad 30 tys. osób.

PAP/zas