fot. Paweł Wiśniewski
To nowoczesne pomieszczenie rehabilitacyjne, z którego korzystać będą przede wszystkim dzieci i młodzież z zaburzeniami integracji sensorycznej, czyli których układ nerwowy w sposób nieprawidłowy reaguje na bodźce zmysłowe.

Czym dokładnie jest sala „doświadczania świata” wyjaśnia Stanisława Wiewiórska, wiceprezes Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Droga”, pedagog w karlińskim ośrodku: - Nasze dzieci najczęściej mają zaburzenia integracji sensorycznej. W tej sali znajdą wsparcie. Jest tu bowiem dużo miejsc z różnym światłem oraz ścieżka integracyjna. Mamy m.in. podświetlane kolumny z rybkami, łóżko wodne, ekran i dywan świetlny. Całość kosztowała 27 tysięcy złotych.

Małgorzata Gździńska, nauczycielka, która od 15 lat zajmuje się dziećmi z niepełnosprawnościami, przekonuje, że taka forma terapii jest bardzo potrzebna: - Nasi podopieczni są zachwyceni tą salą. Potrafią w niej wyciszyć swoje emocje, zregenerować umysł, zrelaksować się. To powoduje, że negatywne zachowania i emocje, które przeszkadzają im w codziennym życiu, tutaj mają ujście. Są spokojni, wyciszeni, mają dalszą siłę na dalsze funkcjonowanie w domu.

Ośrodek w Karlinie świętuje 15-lecie działalności. W placówce uczy się 30 podopiecznych.

Relację przygotował Paweł Wiśniewski.

pw/ar

fot. Paweł Wiśniewski

Posłuchaj

materiał Pawła Wiśniewskiego