fot. Przemysław Grabiński
Ponad 70 uchodźców znalazło schronienie przed wojną w gminie Mirosławiec, w powiecie wałeckim. Na stadionie miejskim w Mirosławcu działa punkt pomocy, do którego dostarczane są dary dla uchodźców. Obywatele Ukrainy mogą za darmo odbierać najbardziej potrzebne produkty i artykuły.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik, w punkcie pracują wolontariusze, którzy z potrzeby serca chcą pomagać uchodźcom. - Punkt działa w taki sam sposób jak sklep spożywczy, czy odzieżowy. Z tą różnicą, że wszystkie produkty zebrane w naszym magazynie, zostały ofiarowane przez pobliskich mieszkańców i są wydawane potrzebującym bezpłatnie.

Na terenie gminy Mirosławiec, schronienie uchodźcom zaoferowało 15 rodzin. Jak dodał burmistrz - mirosławiecki samorząd rozpoczął już wypłaty pieniędzy dla osób, które goszczą w swoich domach osoby z Ukrainy. To rządowe wsparcie, które, choć w części, ma pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia obywateli z Ukrainy. - Zrealizowaliśmy już pierwsze wnioski o wypłatę świadczeń. Ośrodek Pomocy Społecznej w Mirosławcu wypłaca również jednorazowe świadczenia w wysokości 300 zł dla każdego obywatela Ukrainy, który przekroczył granicę po 24 lutego i otrzymał numer PESEL.

Wsparcie dla uchodźców cały czas jest potrzebne. Dary, m.in. artykuły spożywcze, można przynosić do punktów pomocy, takich jak ten działający na Stadionie Miejskim w Mirosławcu.

pg/zn

Posłuchaj

Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca (cz.1) Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca (cz.2)