W księgach wieczystych znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości. Warto wiedzieć, jak korzystać z dokumentu.

Co to jest księga wieczysta?

Większość nieruchomości w Polsce ma urządzoną księgę wieczystą z indywidualnie nadanym numerem. Dokument ten pozwala zweryfikować stan prawny nieruchomości, czyli sprawdzić m.in. istotne informacje opisujące dane mieszkanie czy działkę, a także wskazujące ich aktualnych właścicieli. Czym jest księga wieczysta? Stanowi ona rejestr publiczny, którym rządzi zasada jawności. Dzięki temu, każdy zainteresowany może się zapoznać z treścią dokumentu. Ponieważ obecnie księgi zakładane są w formie cyfrowej, dostęp do nich jest jeszcze łatwiejszy, bo możliwy online. Warunkiem uzyskania wglądu jest znajomość numeru księgi wieczystej. Warto wspomnieć, że interes prawny należy wykazać tylko, aby dostać się do akt księgi, nie jest to konieczne w przypadku samej księgi wieczystej.

Kiedy warto zapoznać się z księgą wieczystą?

Do księgi wieczystej powinniśmy zaglądnąć zawsze wtedy, gdy musimy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Warto mieć na uwadze, że jeśli występują jakiekolwiek rozbieżności między stanem prawnym a faktycznym nieruchomości, to zapisy z księgi będą mieć decydujące znaczenie. Jeśli miałoby dojść do sprawy przed sądem lub postępowania administracyjnego, na podstawie danych z księgi podjęta zostanie decyzja. Dobrze jest więc zajrzeć do księgi zawsze wtedy, gdy mamy nieruchomość kupić, otrzymać w drodze spadku lub darowizny.

Jakie dane znajdziemy w księdze wieczystej?

Wszystkie księgi wieczyste są zbudowane w ten sam sposób. Dział I-O "Oznaczenie nieruchomości" oraz "Spis praw związanych z nieruchomością" dotyczy oznaczeń przyporządkowanych danej działce oraz prawom, które mają związek z prawem własności. Znajdziemy tam identyfikator działki, jej powierzchnię, adres, dane o sposobie korzystania z działki lub lokalu. Możemy też w tym dziale zweryfikować metraż i ilość pomieszczeń w danej nieruchomości.
Dział II "Własność" opisuje właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości. Możemy w nim zweryfikować na przykład ilu jest właścicieli i jakie mają udziały w działce czy mieszkaniu. Sprawdzimy też, na podstawie jakich dokumentów dokonano wpisu (może być to na przykład umowa sprzedaży lub darowizny).
Dział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" zawiera wpisy o prawach rzeczowych i osobistych związanych z nieruchomością. Tam więc warto zajrzeć, żeby dowiedzieć się, czy dana działka lub mieszkanie obciążone są prawami na rzecz osób trzecich, służebnościami przesyłu lub przechodu, prawem dożywocia.
Dział IV "Hipoteka" pozwoli nam zweryfikować zadłużenie nieruchomości. Warto w szczególny sposób pochylić się nad tą częścią księgi wieczystej, ponieważ może się okazać, że nabywamy nieruchomość wraz z długiem, do którego spłaty będziemy zobowiązani.

Jak zapoznać się z księgą wieczystą?

Żeby sprawdzić księgę wieczystą należy znać jej numer. Pozwala nam on zweryfikować dokument we właściwym miejscowo sądzie (co jest mniej wygodnym rozwiązaniem, z uwagi na konieczność umówienia się na termin, osobiste pójście do sądu) lub też na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli nie znamy numeru księgi, warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek numerów KW. Przydatny jest także portal Ksiegi-wieczyste.org. Na stronie można znaleźć porady dotyczące spraw związanych z księgami wieczystymi, w tym także informacje o tym, jak dotrzeć do numeru księgi na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]