fot.policja.pl
Ferie zimowe w województwie zachodniopomorskim potrwają od 31 stycznia do 13 lutego. W tym czasie policjanci będą częściej sprawdzać stan techniczny pojazdów przewożących dzieci i młodzież oraz trzeźwość kierowców.

Podinsp. Stanisław Sajko z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie powiedział, że podczas ferii będzie więcej liczby patroli ruchu drogowego: - Policjanci będą kontrolować stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących, będą zwracać uwagę na prawidłowe przewożenie dzieci i młodzieży.

Policjanci uruchomili specjalne punkty, gdzie kontrolowane będą autokary. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Kontrole prowadzone przez drogówkę składają się z dwóch elementów - sprawdzenia stanu technicznego autokaru i przygotowania kierowcy do jazdy. Ten musi być trzeźwy, wypoczęty i posiadać niezbędne uprawnienia do przewożenia znacznej ilości osób.

Dwa dni przed planowanym wyjazdem kontrolę można zgłaszać też do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie. - Inspektorzy transportu drogowego szczegółowo sprawdzają wszelkie aspekty wszystkich układów takiego autobusu, począwszy od układu kierowniczego, a skończywszy na układzie hamulcowym. Po to, aby bezpiecznie takie dzieci mogły dojechać do miejsc wypoczynków zimowych - powiedział naczelnik wydziału inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie Tomasz Krawacki.

Warto także pamiętać, że podczas ferii dzieci i młodzież są bardziej aktywne w internecie, co zwiększa ryzyko wchodzenia na niebezpieczne strony internetowe. Rodzice powinni zwiększyć nadzór nad tym, jak ich dzieci spędzają czas w sieci internetowej, z kim się komunikują i jakie dane udostępniają.

PAP/aj