fot. PRK
Wspólne dyżury pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej w związku z Polskim Ładem mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu, skierowane są „do płatników i do ubezpieczonych”.

- Polski Ład to olbrzymia, fundamentalna reforma systemu podatkowego i rozliczania Polaków. Taka reforma, której na pewno przez ponad 20 lat w Polsce nie było - powiedział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Dodał, że reforma, która „dotyka tak wielu grup społecznych, zawodowych, jest reformą trudną”.

Robert Muszyński, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie wskazał, że przekazywanie informacji dotyczących zmian podatkowych odbywa się m.in. za pośrednictwem infolinii, webinarów i live chatów, stron internetowych podatki.gov.pl i wiecejwportfelach.gov.pl oraz mediów społecznościowych, a także dyżurów w Urzędach Skarbowych.

- Również lokalnie Krajowa Administracja Skarbowa i nasza zachodniopomorska izba jest w kontakcie z organizacjami, które reprezentują pracodawców (…). Nasi eksperci przygotowują dla nich materiały, które omawiamy z nimi na spotkaniach, a które będą przez nich umieszczane na ich platformach internetowych
- powiedział Muszyński.

Dariusz Obiegło, dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie wskazał, że ZUS „już w październiku rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Polskiego Ładu, m.in. przez webinaria, spotkania oraz kontakty z instytucjami, stowarzyszeniami i izbami przedsiębiorców”: - Wspólnie czytaliśmy nowe przepisy, edukowaliśmy się wzajemnie.

- Zachęcam do korzystania ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - z podstrony, która dotyczy Polskiego Ładu
- powiedział Obiegło. Dodał, że znajdują się tam artykuły i filmy dla przedsiębiorców, a także poradniki dla ubezpieczonych i płatników.

Zaznaczył również, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się wspólne działania KAS i ZUS, m.in. wspólne dyżury, „aby kompleksowo podejść i do płatników, i do ubezpieczonych, szczególnie myślimy tu o emerytach i rencistach”.

- Plan jest taki, aby w poniedziałki dyżury odbywały się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a w środy w siedzibach Krajowej Administracji Skarbowej
- powiedział Obiegło. Dodał, że takie działania planowane są również poza Szczecinem - wkrótce zostaną podane szczegółowe informacje.

Jak wskazał, dyżury pozwolą na „indywidualne podejście do każdego przypadku”.

PAP/aj