fot. PRK 24
Jak co tydzień, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” dyskutowali o najważniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście, regionie i kraju.

Gościem „Studia Kołobrzeg” był Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o efektach wysłuchania publicznego, na sejmowym posiedzeniu komisji zdrowia, projektu ustawy umożliwiającej weryfikację antycovidową w zakładach pracy oraz o wprowadzonym od 1 stycznia rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości

Od ponad 20-stu lat statuetki Kołobrzeskiego Konika to nagrody przyznawane osobom i instytucjom, które działają na rzecz mieszkańców. Każdego roku  są przyznawane dwa koniki. Jednego laureata wybiera prezydent miasta, drugiego - kołobrzescy dziennikarze.

Z członkami kapituły dziennikarskiej Żanetą Czerwińską i Mariuszem Wolańskim rozmawiała Małgorzata Abramowicz.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest nazywana w polskiej tradycji jako święto Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Jego początek datuje się na IV wiek.

Nową tradycją  towarzyszącą temu dniu jest Orszak Trzech Króli, czyli przedstawienie Jasełek na ulicach wiosek, miast i miasteczek. W tym roku, ze względów pandemicznych Orszak Trzech Króli miał skromniejszą formę i odbył się we wnętrzu kołobrzeskiej bazyliki.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Kąpiele w lodowatych wodach Bałtyku od dawna są w modzie. W Kołobrzegu już od 10 lat, zawsze na początku stycznia, organizowany jest Światowy Dzień Morsowania. W imprezie uczestniczą tłumy entuzjastów tej aktywności, nie tylko z Polski.

Gośćmi „Studia Kołobrzeg” są przedstawiciele Kołobrzeskiego Klubu Morsów - Łukasz Ziemba oraz Ziemowit Czerski.

materiał Mariusza Wolańskiego

Marek Wenta - kapitan Żeglugi Wielkiej, pilot morski i autor książki „Na przekór bałwanom” był gościem „Studia Kołobrzeg”. W rozmowie z Małgorzatą Abramowicz opowiedział między innymi o różnicach w pływaniu dziś i kilkadziesiąt lat temu.

rozmowa Małgorzaty Abramowicz z Markiem Wentą

Mostek łączący brzegi Kanału Drzewnego prowadzący do ogródków działkowych w Kołobrzegu jest w tak złym stanie technicznym, że grozi katastrofą budowlaną.

Most zamknięto dla ruchu samochodowego i od razu podjęto próby zorganizowania tymczasowej przeprawy, dopóki nie powstanie nowa konstrukcja. W pomoc zaangażował się kołobrzeski poseł Czesław Hoc, który wsparł starania prezydent Anny Mieczkowskiej, interweniując w tej sprawie w Ministerstwie Obrony Narodowej.

materiał Małgorzaty Abramowicz

W panelu samorządowym „Studia Kołobrzeg” gościliśmy radnych miejskich - Renatę Brączyk (niezrzeszona), Jacka Kalinowskiego (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Dariusza Zawadzkiego (Klub Radnych Niezależnych). Rozmawialiśmy o rosnących cenach i trwającej epidemii.

panel samorządowy

O upiększaniu miasta, zielonych dachach, ogrodach wertykalnych rozmawialiśmy z ogrodnikiem miejskim, architektem zieleni Moniką Buśko-Kuś oraz radnym miejskim Dariuszem Zawadzkim.

rozmowa Mariusza Wolańskiego z Moniką Buśko-Kuś i Dariuszem Zawadzkim

Słownik „Na Fali” redagują Jarosław Banaś i językoznawca dr Sebastian Żurowski z UMK w Toruniu.

„Słownik na Fali” - rozmowa Jarosława Banasia z dr. Sebastianem Żurowskim

Studio Kołobrzeg przygotowali: Mariusz Wolański i Małgorzata Abramowicz.

Opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz.