„The Bridge” to zestaw premierowych utworów, które prezentują niedościgniony kompozytorski talent Stinga. Artysta świetnie porusza się w różnych stylach i gatunkach, co słyszalne jest od samego początku jego kariery. Głównym singlem zapowiadającym „The Bridge” jest utwór „If It’s Love”.

Album „The Bridge” został napisany w trakcie pandemii. Sting opowiada na nim o osobistych stratach, zakłóceniach, zamknięciu oraz nadzwyczajnej sytuacji społecznej i politycznej.

Odkrywając mnogość koncepcji i teamtów, „The Bridge” reprezentuje trwałe i stale ewoluujące połączenie między ideami, kulturami, kontynentami, a nawet brzegami rzeki. To także spojrzenie na przeszłość - Sting rozważa nad swoją muzyką oraz miejscami, które go stworzyły i które są osadzone w jego DNA.

- Piosenki na „The Bridge” są pomiędzy miejscami, stanami umysłu, życiem i śmiercią, relacjami. Pomiędzy pandemiami i epokami - politycznymi, społecznymi i psychologicznymi. Wszyscy utknęliśmy w trakcie jakiegoś etapu. Potrzebujemy mostu - opowiada Sting.

„The Bridge” to między innymi pop-rockowe „Rushing Water”, utrzymane w indie-popowej stylistyce „If It’s Love”, elektroniczna ballada „Loving You”, romantyczne „For Her Love” (które może skojarzyć się z okresem „Fields of Gold”) czy wreszcie „The Book of Numbers”, „Harmony Road” i „The Bells of St. Thomas” nagrane z prawą i lewą ręką artysty, Dominikiem Millerem.

Album został nagrany ze znakomitymi muzykami - na krążku pojawiają się m.in. Dominic Miller (gitara), Josh Freese (perkusja), Branford Marsalis (saksofon), Manu Katché (perkusja), Martin Kierszenbaum (klawisze), Fred Renaudin (syntezatory), chórki – Melissa Musique, Gene Noble, Jo Lawry, Laila Biali. Sting, pisząc album, miał bardzo szerokie inspiracje: od Cecila Sharpe’a, przez J. Roberta Oppenheimera, historię Nortumbrii, poprzez Saint Thomas.

Wszystkie utwory na „The Bridge” zostały wyprodukowane przez Stinga i Martina Kierszenbauma, poza „Loving You” wyprodukowanym przez Stinga, Mayę Jane Coles i Martina Kierszenbauma. Za miks odpowiada Robert Orton, inżynierią zajęli się Donal Hodgson oraz Tony Lake, a za master odpowiada Gene Grimaldi z Oasis Mastering.