fot. ZUW
Wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u na konferencji w Pełczycach w powiecie choszczeńskim poinformował, że na zakup sprzętu komputerowego, w ramach wsparcia rozwoju cyfrowego dzieci i młodzieży, złożono prawie 250 tysięcy wniosków.

- Zakładaliśmy, że w ramach tego programu złożonych zostanie od 20 do 30 tysięcy wniosków. Jest ich jednak prawie 250 tysięcy. Zainteresowanie przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania - powiedział Paweł Szefernaker.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zapewnił, że mimo zdecydowanie większego niż zakładano zainteresowania programem sprzęt komputerowy trafi do wszystkich osób, których wnioski zostaną pozytywnie zweryfikowane: - Ostatnie tygodnie z panem ministrem Januszem Cieszyńskim poświęciliśmy na znalezienie pieniędzy na realizację programu. Trwa już weryfikacja wniosków. Zapewniam, że wszyscy, którzy udokumentują - zgodnie z regulaminem programu - że dzieci pochodzą z rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, otrzymają komputery.
Wykluczenie cyfrowe w niektórych częściach kraju szczególnie uwidoczniła pandemia i konieczność nauki zdalnej.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński, szacowany koszt programu to około 600 milionów złotych. Zapewnił, że pieniądze na ten cel zostaną zabezpieczone: - Pieniądze przesuwamy z innych działań w ramach europejskiego programu odbudowy po skutkach społeczno-ekonomicznych pandemii. Budżet wyniesie 600 milionów złotych. To bardzo duży wzrost w stosunku do pierwotnego, który wynosił 80 milionów złotych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje zobowiązań.

Tylko w województwie zachodniopomorskim złożono ponad 30 tysięcy wniosków na zakup sprzętu komputerowego.

Wojewoda Zbigniew Bogucki powiedział, że to pokazuje skalę potrzeb, a rządowy program jest właściwą na nie odpowiedzią: - Powinniśmy być kowalami własnego losu. Do tego jednak potrzebne są narzędzia. Dzieci i młodzież potrzebują komputerów w dobie rewolucji cyfrowej. W województwie złożono prawie 33 tysiące wniosków. To pokazuje, że ten program jest potrzebny i - w co wierzę - bardzo zmieni rzeczywistość.

Paweł Szefernaker podkreślił, że to nie pierwsze i na pewno nie ostatnie wsparcie dla mieszkańców terenów popegeerowskich: - Mamy część terenów, które są wykluczone, także cyfrowo. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, by to wykluczenie było jak najmniejsze, stąd programy inwestycji na terenach popegeerowskich oraz zakupu sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów.
W kolejnym etapie gminy otrzymają od rządu pieniądze i ogłoszą przetargi na zakup sprzętu. Komputery, laptopy i tablety trafią do dzieci w najbliższych miesiącach. Sprzęt będzie własnością osób, które wnioskowały o jego przyznanie.

pg/rz

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. ZUW
fot. ZUW
fot. ZUW
fot. ZUW
fot. ZUW

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski