fot. Przemysław Grabiński
Placówka otrzymała ponad półtora miliona złotych z budżetu wojewody na zakup specjalistycznego sprzętu na oddziały Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej oraz Neurochirurgii.

Jak podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński - rozwój pilskiego szpitala ma ogromne znaczenie dla całego regionu: - To bardzo ważne z punktu wiedzenia opieki nad pacjentami w północnej Wielkopolsce. Nie będziemy musieli naszych pacjentów transportować do innych placówek w odleglejszych częściach województwa czy kraju. Cieszymy się, że mogą teraz być operowani na miejscu, światowej klasy sprzętem.

Pilski szpital kupi zestaw do neuronawigacji oraz mikroskop operacyjny. - To sprzęt, o który zabiegaliśmy od dłuższego czasu i który będziemy wykorzystywać szczególnie w czasie wielu skomplikowanych procedur. Nowy mikroskop operacyjny zastąpi 30-letnie urządzenie, a zestawu neuronawigacyjnego dotychczas szpital nie posiadał - mówi Łukasz Łuczewski, dyrektor do spraw medycznych Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Jak dodaje, ordynator oddziału neurochirurgicznego pilskiego szpitala Maciej Mielczarek - ten nowoczesny sprzęt nie tylko ułatwi pracę lekarzom, ale też zwiększy bezpieczeństwo pacjentów: - Neuronawigacja jest sprzętem, którego używają kliniki w największych miastach w Polsce. Sprzęt, który otrzymamy, jest jednym z najnowocześniejszych na świecie, więc jest to krok milowy dla naszego szpitala. Będziemy mogli przeprowadzać skomplikowane zabiegi neurochirurgiczne, a dzięki neuronawigacji skala powikłań zmniejszy się w znacznym stopniu.

Dziś podpisano umowę na dofinansowanie zakupu. Nowoczesny sprzęt ma trafić do Szpitala Specjalistycznego w Pile jeszcze w tym roku.

pg/kc

Posłuchaj

Michał Zieliński wojewoda wielkopolski Łukasz Łuczewski dyrektor do spraw medycznych Szpitala Specjalistycznego w Pile Maciej Mielczarek ordynator oddziału neurochirurgicznego pilskiego szpitala