fot. pixabay.com
Eksperci stale zachęcają nas do tego, by codziennie robić przynajmniej 10 tysięcy kroków. Spacery korzystnie wpływają bowiem na zdrowie - obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają stres i sprzyjają zrzuceniu zbędnych kilogramów. Ci, którzy nie mogę się zmobilizować do codziennych marszów, powinni pić kawę. Jak donoszą autorzy nowego badania naukowego, osoby sięgające po małą czarną robią o tysiąc kroków więcej niż ci, którzy od kawy stronią.

O tym, że spacery mają pozytywny wpływ na zdrowie, wiemy nie od dziś. Liczne badania naukowe z ostatnich lat dowiodły, że regularne chodzenie może przynieść nam wiele korzyści. Przede wszystkim obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom glukozy, dotlenia mózg, niweluje stres i wspomaga proces odchudzania. Eksperci swego czasu ustalili, że pożądana liczba stawianych dziennie kroków wynosi 10 tysięcy. Dla tych, którzy mają problem z przemierzeniem takiego dystansu, mamy prostą radę od naukowców. Nowe badanie przeprowadzone przez badaczy Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco ujawniło, że aby zwiększyć liczbę kroków, należy pić kawę.

W badaniu wzięło udział stu dorosłych ochotników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy. Ci z pierwszej mieli za zadanie wypijać dziennie przynajmniej jedną filiżankę małej czarnej, ci z drugiej kawy nie pili. Naukowcy przez dwa tygodnie monitorowali stan zdrowia i ilość ruchu uczestników za pomocą noszonych przez nich na nadgarstku urządzeń do rejestrowania aktywności fizycznej oraz urządzeń do pomiarów EKG. Okazało się, że badani, którzy pili po kawę, robili o tysiąc kroków więcej niż ci, w których diecie brakowało kofeinowego napoju. Każda kolejna filiżanka kawy wiązała się ze zrobieniem dodatkowych 600 kroków.

„Kawa jest najczęściej spożywanym napojem na świecie. Korzyści wynikające z jej picia są dobrze udokumentowane. Nasza analiza wykazała, że picie kawy zwiększa ilość ruchu w ciągu dnia, co pozytywnie wpływa na wiele aspektów zdrowia” – komentują badacze. Uczeni zastrzegają jednak, że choć sięganie po małą czarną jest pod wieloma względami korzystne dla funkcjonowania organizmu, to z kofeiną nie należy przesadzać. Badanie wykazało bowiem też, że nadmierne spożycie kawy zmniejsza ilość snu – każda filiżanka skraca sen średnio o 18 minut. Kluczowy pozostaje więc umiar.

PAP/kc