fot. Małgorzata Abramowicz
Akcja „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie” realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

W ramach akcji, podczas przerw, uczniowie wszystkich klas, nauczyciele oraz pracownicy szkoły czytali swoje ulubione książki.

- Głównym celem projektu jest pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcamy do sięgania po książkę w każdej sytuacji - powiedziała Magdalena Jakubowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kołobrzegu. - Zadaniem przedsięwzięcia jest również integracja środowiska lokalnego, wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi oraz, co najważniejsze, promocja czytelnictwa - wyliczała Magdalena Jakubowska.

Odbiorcami wydarzenia są placówki oświatowe znajdujące się w Polsce, współpracujące z nimi placówki partnerskie spoza granic kraju, szkoły polskojęzyczne na świecie, tj. szkolne punkty konsultacyjne przy urzędach konsularnych, przedstawicielstwach wojskowych i dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2020 roku udział w akcji wzięło łącznie niemal 150 tys. osób z 874 placówek oświatowych z Polski i 17 ze świata, m.in. z Litwy, Kazachstanu, Portugalii, Czech, Francji.

W ubiegłym roku 42 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę, gdy we wcześniejszym okresie - tylko 39 proc. Oczywiście te 42 proc. to nadal bardzo mało, widać jednak zarysowujący się powoli trend rosnący. Aby Polacy powrócili do tej formy spędzania czasu, organizowane są kampanie społeczne zachęcające do sięgnięcia po historie zawarte na papierowych stronach.

Więcej w materiale Małgorzaty Abramowicz.

ma/od

Posłuchaj

materiał Małgorzaty Abramowicz