fot. MSWiA/Stefan Maszewski
Obejmuje ona mężczyzn urodzonych w 2002 roku, a także tych, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej (roczniki 1997-2001).

Iwona Potrzebna z koszalińskiego ratusza powiedziała, że w kwalifikacji biorą też udział kobiety: - Ukończyły one naukę na kierunkach medycznych czy psychologicznych, m.in. weterynarię, analitykę medyczną czy pielęgniarstwo.

Major Michał Reszka, szef wydziału rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Koszalinie, przypomniał, że stawienie się na kwalifikację wojskową jest obowiązkowe: - Osoby, które się na nią nie stawią, mogą zostać doprowadzone siłą lub zapłacić grzywnę.

Są cztery kategorie zdolności do służby wojskowej. „A” oznacza zdolność do służby, „B” - czasową niezdolność, „D” - niezdolność do służby w czasie pokoju, a „E” - trwałą i całkowitą niezdolność do służby.

W całym kraju kwalifikacja wojskowa obejmie prawie 160 tysięcy mężczyzn i niemal pięć tysięcy kobiet. W Koszalinie potrwa do 19 listopada, powiecie białogardzkim do 15 października, drawskim - 4 listopada, kołobrzeskim - 15 listopada, sławieński, - 10 listopada, a wałeckim - 19 listopada.

kc/rz

Posłuchaj

mjr Michał Reszka, szef wydziału rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Koszalinie Iwona Potrzebna z Urzędu Miejskiego w Koszalinie