fot. prk24.pl
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, który był w piątek gościem Aleksandry Kupczyk w popołudniowym „Studiu Bałtyk”, podkreślił, że o dużym zainteresowaniu programem „Cyfrowa Gmina” świadczy fakt, iż każdy samorząd z Pomorza Środkowego wysłał przedstawiciela na uroczystość wręczenia symbolicznych czeków w jego ramach.

Start programu „Cyfrowa gmina” ogłosiło w poniedziałek w Augustowie Ministerstwo Cyfryzacji. W jego ramach samorządy z całego kraju otrzymają miliard złotych na cyfryzację. Pieniądze zostały podzielone według dwóch kryteriów: liczby mieszkańców oraz wysokości dochodów samorządu. Program finansowany jest z pieniędzy unijnych.

W piątek Janusz Cieszyński wraz z Pawłem Szefernakerem - wiceszefem MSWiA i koszalińskim posłem PiS-u, a także Czesławem Hocem - kołobrzeskim posłem PiS-u i wojewodami Zbigniewem Boguckim i Tomaszem Wójcikiem spotkał się z samorządowcami z Pomorza Środkowego w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i wręczył symboliczne czeki.

- Każdy samorząd z regionu miał przedstawiciela na tej uroczystości. To pokazuje, że program „Cyfrowa Gmina” to dobry strzał. Rzeczywiście trafiliśmy w zapotrzebowanie samorządów. Zależy nam na tym, by obywatele byli obsługiwani w nowoczesny, cyfrowy sposób. Stąd decyzja, by przeznaczyć miliard złotych na ten program - powiedział Janusz Cieszyński.

Pieniądze będą mogły być przeznaczone na zakup sprzętu, oprogramowania i szkoleń dla jednostek samorządu terytorialnego, szkół, domów kultury i pomocy społecznej, a także na zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych. Gminy będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od 100 tysięcy złotych do dwóch milionów złotych. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od liczby mieszkańców i dochodów samorządu.

- Gmina wydatkuje te pieniądze. Ponadto poniesione przez nią w ubiegłym roku wydatki na sprzęt komputerowy i szkolenia dla pracowników mogą być zrefinansowane. Aby samorząd mógł skorzystać z programu, musi zakupić w jego ramach audyt cyberbezpieczeństwa - dodał sekretarz stanu w KPRM.

Polityk zaznaczył, że stan cyfryzacji samorządów, na dziś, w skali od jednego do dziesięciu wynosi pięć: - Wiele samorządów z powodów finansowych odkładało cyfryzację na później. Dopiero pandemia pokazała, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez cyfrowego komponentu. Program „Cyfrowa Gmina” ma to zmienić.

Więcej w poniższej rozmowie.

red.

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Januszem Cieszyńskim