fot. prk24.pl
Do zachodniopomorskich samorządów w ramach rządowego programu trafiło ponad 26 milionów złotych. Będą one mogły przeznaczyć te pieniądze m.in. na cyfryzację biur, zakup komputerów dla szkół, domów dziecka czy pomocy społecznej, a także szkolenia dla pracowników urzędów z cyberbezpieczeństwa. W piątek w delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u Paweł Szefernaker wraz z sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszem Cieszyńskim, kołobrzeskim posłem PiS-u Czesławem Hocem oraz wojewodą Zbigniewem Boguckim i wicewojewodą Tomaszem Wójcikiem wręczyli samorządowcom z regionu symboliczne czeki. Ponadto w ramach „Cyfrowej Gminy” rząd zakupi sprzęt komputerowy dzieciom z rodzin byłych pracowników PGR-ów.

- W poniedziałek ruszył dla nabór na zakup komputerów dla dzieci z gmin popegeerowskich w ramach programu „Cyfrowa Gmina” i potrwa on do 10 listopada. (…) W pierwszym tygodniu pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących listy miejscowości popegeerowskich. Ta, która powstała, nie do końca uwzględniała wszystkie samorządy. Zostały więc zmienione warunki naboru - powiedział Paweł Szefernaker.

Polityk poinformował, że do aplikowania o dofinansowanie uprawnione są wszystkie gminy, które uzyskają pozytywną opinię terenowego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotyczącą funkcjonowania zlikwidowanego Państwowego Gospodarstwa Rolnego na obszarze danej gminy: - Z obowiązku wystąpienia o opinię zwolnione są gminy, które poprzednio w ramach programu uzyskały pozytywną opinię KOWR.

Janusz Cieszyński poinformował, że do zachodniopomorskich samorządów trafi ponad 26 milionów złotych w ramach programu „Cyfrowa Gmina”: - Ten program jest odpowiedzią na sytuację wywołaną pandemią. Pozwala zniwelować słabości, które uwidoczniły się w jej trakcie. Pieniądze przekazywane są w formie zaliczki, nie trzeba wkładu własnego, dofinansowanie wynosi sto procent.
Jak dodał, pieniądze będą mogły być przeznaczone na zakup sprzętu, oprogramowania i szkoleń dla jednostek samorządu terytorialnego, szkół, domów kultury i pomocy społecznej, a także na zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych. Gminy będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od 100 tysięcy do dwóch milionów złotych. Nabór ruszy 18 października.

- Przygotowany przez nasz rząd program „Cyfrowa Gmina” pomoże w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania państwa, pozwoli też sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie - podkreślił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Janusz Cieszyński przypomniał, że od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości wsparcie finansowe dla zachodniopomorskich samorządów na cyfryzację wyniosło ponad 250 milionów złotych.

Kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc podkreślił, że „od dzisiaj wszystkie gminy w aspekcie cyfryzacji nie będą funkcjonować daleko od szosy”: - Gminy mają zrównoważony sprawiedliwy dostęp do pieniędzy na cyfryzację oraz poprawienie technologii informacyjnej i komunikacyjnej. (…) Idziemy do każdego samorządu. Musimy wejść w erę cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa, to jest nowoczesne wyzwanie cywilizacyjne.

Wojewoda Zbigniew Bogucki podkreślił, że proces cyfryzacji na Pomorzu Zachodnim z powodu pandemii postępował bardzo szybko: - W niektórych sferach ma on pozytywny oddźwięk. Po to właśnie jest program „Cyfrowa Gmina”, żeby nadążyć za potrzebami i rozpoznawać kwestie bezpieczeństwa.

Start programu „Cyfrowa gmina” ogłosiło w poniedziałek w Augustowie Ministerstwo Cyfryzacji. W jego ramach samorządy z całego kraju otrzymają miliard złotych na cyfryzację. Pieniądze zostały podzielone według dwóch kryteriów: liczby mieszkańców oraz wysokości dochodów samorządu. Program finansowany jest z pieniędzy unijnych.

red.

fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl