fot. Radosław Zmudziński
To ostatni moment, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. W związku z tym prowadzona jest akcja „Noc spisowa”. Dwa punkty w Koszalinie, w ratuszu i urzędzie statystycznym, czynne są do północy.

Do Urzędu Miejskiego, aby wziąć udział w spisie, przyszli głównie seniorzy: - Niektórzy z nas nie potrafią obsługiwać komputera, inni nie mają dostępu do Internetu, zdarza się również, że trudno jest się dodzwonić na infolinię. To właśnie dlatego wolimy spisać się w ratuszu, jest po prostu łatwiej.

Dariusz Szewczyk, kierownik koszalińskiego oddziału urzędu statystycznego powiedział, że urzędnicy chętnie pomagają mieszkańcom: - Aby wziąć udział w spisie, wystarczy znać tylko numer PESEL. Pytania nie są trudne, odpowiedź na nie zajmie zaledwie kilka minut.

Spis przeprowadzany jest raz na 10 lat. Jego celem jest sprawdzenie, co zmieniło się od tego czasu w kraju - ile osób mieszka w Polsce, jak się im żyje.

Spis potrwa do czwartku - 30 września. Za brak udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych.

red./rz

fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński

Posłuchaj

Dariusz Szewczyk - kierownik koszalińskiego oddziału urzędu statystycznego Koszalinianie biorący udział w akcji