fot. Małgorzata Abramowicz
W południe na kołobrzeskim cmentarzu komunalnym przed „Ścianą Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu” samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, służb mundurowych, młodzieży szkolnej i kołobrzeskich klubów złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

Po odmówieniu wspólnej modlitwy uroczystą przemowę wygłosiła Wanda Przybylska, która w piątek ponownie została wybrana na prezesa terenowego Koła Związku Sybiraków w Kołobrzegu: - We wrześniu 1939 roku wiele osób było represjonowanych. Inni trafili do więzień lub zostali wywiezieni. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach oraz o osobach, które umarły z tęsknoty za ojczyzną.

Radny sejmiku wojewódzkiego Henryk Carewicz podkreślił znaczenie tej uroczystości: - Oddajemy hołd tym, którzy przeżyli katorżniczą niewolę oraz walczyli o wolną Polskę. Dzisiaj powinniśmy im za to podziękować.

Wicestarosta kołobrzeski Jacek Kuś dodał, że docenia fakt, iż pamięć o tamtych wydarzeniach jest pielęgnowana: - Te spotkania są okazją do zatrzymania się i upamiętnienia tych, którzy oddali swoje zdrowie i życie za wolną Polskę.

Ważną częścią obchodów będzie niedzielna msza święta w intencji sybiraków i ich rodzin. Nabożeństwo rozpocznie się o 10.00 w kołobrzeskiej bazylice.

ma/rz

fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz

Posłuchaj

Henryk Carewicz Wanda Przybylska Jacek Kuś