fot. pixabay.com
Barbara Wąsowicz oceni w ten sposób, czy powojenne przesiedlenia wpłynęły na zróżnicowanie genetyczne mieszkańców woj. zachodniopomorskiego. Szuka ochotników do swoich badań.

Barbara Wąsowicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego poszukuje ochotników z gmin Nowogard, Malechowo, Postomino, Będzino, Bobolice, Polanów, Biały Bór i Sławno, aby pobrać od nich materiał genetyczny potrzebny do badań.

- Skupiam się tylko na DNA dziedziczonym od matki. Można wskazać, w jaki sposób nasze linie genetyczne przemieszczały się w Europie lub na świecie, kiedy powstały i wyodrębniły się. Wynik sięga kilku tysięcy lat wstecz, więc nie jestem określić, czy nasi przodkowie pochodzą z Białorusi lub Ukrainy - powiedziała Barbara Wąsowicz.

Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy być zameldowanym na terenie jednej ze wskazanych gmin i zgłosić się do doktorantki z Uniwersytetu Szczecińskiego drogą mejlową.

- To darmowe, bezbolesne, nieinwazyjne i anonimowe badanie. Przysyłam wymazówkę pocztą lub wybieram się do danej osoby, aby pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka. Jeśli ktoś będzie zainteresowany swoim wynikiem, musi oczywiście podać do siebie kontakt - podkreśliła Barbara Wąsowicz.

Wyniki badań Barbary Wąsowicz powinniśmy poznać w przyszłym roku.

ms/rz

Posłuchaj

Barbara Wąsowicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego