fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Aleksandra Śliwińska
Przed koszalińską delegaturą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego ustawiono namiot, w którym mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”. Mają także możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym.

Koszalinianie mogą m.in. zmierzyć ciśnienie krwi oraz poznać wskaźnik masy ciała (BMI), który ma istotne znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością. Z kolei członkinie koszalińskiego stowarzyszenia „Amazonka” zachęcają do wykonywania badań mammograficznych.

Przebieg wydarzenia relacjonowaliśmy na naszej antenie w audycji „Na dobry dzień”. W plenerowym studiu Polskiego Radia Koszalin pojawiło się wielu gości.

Zbigniew Bogucki: dzięki profilaktyce możemy oszczędzić dużo wysiłku służbie zdrowia oraz uratować zdrowie i życie wielu osobom

Wojewoda zachodniopomorski stwierdził, że nowa delegatura zachodniopomorskiego NFZ-etu dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wymogów pandemicznych. Zaapelował również o wykonywanie badań profilaktycznych: - Pozwala oszczędzić dużo wysiłku służbie zdrowia, ale przede wszystkim uratować zdrowie i życie wielu osobom.

Zbigniew Bogucki zaznaczył, że województwo musi rozwijać się w sposób zrównoważony: - Nie może być tak, że ze Szczecina „nie widać” części koszalińsko-kołobrzeskiej. Tutaj też są ludzie, którzy potrzebują pomocy. Proszę zauważyć, jak wiele inwestycji realizowanych jest w tym regionie, m.in. dzięki wiceministrom Pawłowi Szefernakerowi i Małgorzacie Golińskiej, a także posłowi Czesławowi Hocowi.

rozmowa ze Zbigniewem Boguckim
fot. Jarosław Ryfun

Czesław Hoc, wiceszef sejmowej komisji zdrowia i lekarz endokrynolog: lepiej zapobiegać niż leczyć

Polityk Prawa i Sprawiedliwości zachęcił mieszkańców do wzięcia udziału w programie „Profilaktyka 40 PLUS”: - Badania profilaktyczne są bardzo ważne. Jako lekarz zawsze powtarzam, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wczesne rozpoznanie choroby może nam uratować życie. Dzisiaj wykonywane są m.in. badania tlenku węgla w powietrzu wydychanym. Skierowane są przede wszystkim do palaczy. Można sprawdzić również poziom wskaźnika masy ciała i dowiedzieć się, co wiąże się z otyłością czy cukrzycą. Warto zmierzyć także ciśnienie tętnicze - to w kontekście zapobiegania ostrym incydentom sercowo-naczyniowym, głównie ośrodkowego układu nerwowego, czyli udary mózgu.

rozmowa z Czesławem Hocem
fot. Jarosław Ryfun

Paweł Mayko: prowadzimy badania przesiewowe, które mogą pomóc w dalszej diagnostyce

Przy stoisku Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie można uzyskać informację na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych, takich jak schorzenia układu krążenia czy otyłość, która prowadzi do cukrzycy. - Prowadzimy również badania przesiewowe, które mogą pomóc w dalszej diagnostyce. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome profilaktyki. Więcej osób decyduje się wykonać podstawowe badania - wyjaśnił Paweł Mayko.

rozmowa z Pawłem Mayką
fot. Aleksandra Śliwińska

Wanda Szuster: wcześnie wykryty guz piersi i węzłów chłonnych może uratować życie

Podczas wydarzenia możemy również odwiedzić stoisko koszalińskich „Amazonek”. Przewodnicząca Stowarzyszenia Wanda Szuster w rozmowie z Katarzyną Kużel zachęcała kobiety do profilaktycznego badania piersi: - Mamy zawieszki na prysznic, które przypominają, jak należy wykonać samemu badanie. To tylko 5 minut, raz w miesiącu. Wcześnie wykryte zmiany w obrębie guza piersiowego i węzłów chłonnych naprawdę ratują życie. Szybka reakcja lekarzy może złagodzić proces leczenia. Duże zaognienie choroby spowoduje, że z większym stresem będziemy podchodzić do procesu leczenia.

rozmowa z Wandą Szuster
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Małgorzata Koszur: w województwie przybywa punktów, w których można wykonać badania profilaktyczne

Osoby powyżej 40. roku życia mogą wykonać bezpłatnie badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”. Jak przekazała Małgorzata Koszur, rzecznik prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ, w całym województwie jest 40 takich punktów i wciąż ich przybywa. W Koszalinie mamy również kilka takich miejsc. - Wystarczy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta. Można również zadzwonić w tej sprawie. Następnie generowane jest e-skierowanie, dzięki któremu możemy wybrać się na badania diagnostyczne. Po odebraniu wyników badań, zgłaszamy się do lekarza rodzinnego, który oceni, czy są one prawidłowe i ewentualnie przekieruje na dalsze badania - wyjaśniła rzecznik prasowa NFZ-etu.

W piątek w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarto nową siedzibę Narodowego Funduszu Zdrowia. Małgorzata Koszur podkreśliła, że dzięki temu poprawią się warunki pracowników instytucji i jej klientów: - Powierzchnia nowego oddziału jest większa. Mamy dużą salę obsługi klienta. Powinna ona spełnić wszystkie oczekiwania klientów. Remont nowego miejsca trwał kilka miesięcy. Pamiętajmy, że wciąż obowiązują obostrzenia i nie wszystkie sprawy możemy załatwić osobiście.

rozmowa z Małgorzatą Koszur
fot. Aleksandra Śliwińska