fot. Marcin Kamiński
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

Militarnym celem powstania było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Słupsk: Uroczystości odbyły się na Placu powstańców Warszawy. O godzinie 15.20 nastąpiło wystawienie posterunku honorowego i pocztów sztandarowych. Następnie zaplanowano Mszę św. polową. O godz.17.00 rozpoczęły się miejskie uroczystości z udziałem władz centralnych i samorządowych, środowisk kombatanckich, przedstawicieli służb mundurowych oraz mieszkańców.

Nasz dziennikarz, Marcin Kamiński rozmawiał z Krystyną Krajewską, która jest ostatnim świadkiem Powstania Warszawskiego mieszkającym w Słupsku.

rozmowa Marcina Kamińskiego z Krystyna Krajewską

W obchodach rocznicy powstania brał udział m.in. Senator RP - Kazimierz Kleina.

Kazimierz Kleina - Senator Rzeczypospolitej Polskiej

Koszalin: W 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Koszalina spotkali się przy pomniku Generała Władysława Sikorskiego, aby uczcić pamięć i oddać hołd powstańcom. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele organizacji kombatanckich, stowarzyszeń społecznych, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina

Prezes okręgu koszalińskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Wojciech Grobelski podkreślił, jak ważną rolę w kultywowaniu pamięci odgrywa zaangażowanie dzieci i młodzieży w organizację i przebieg uroczystości.

Wojciech Grobelski

Kołobrzeg: Mszą Św. w intencji Ofiar Powstania Warszawskiego  oraz złożeniem  kwiatów i zapaleniem zniczy  na cmentarzu  kołobrzeżanie upamiętnili 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godz. 17.00 zawyła  syrena, odśpiewano hymn państwowy i odpalono race.
W imieniu wszystkich kołobrzeżan wieniec na kwaterze poświęconej żołnierzom Armii Krajowej złożyła prezydent Anna Mieczkowska:

Anna Mieczkowska

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się m.in. senator RP Janusz Gromek i poseł Marek Hok.

W imieniu Czesława Hoca – posła Prawa i Sprawiedliwości, który uczestniczył w uroczystościach w Szczecinie, kwiaty na kołobrzeskim cmentarzu złożył szef biura poselskiego Piotr Buda. W uroczystościach brały także udział delegacje samorządów, klubów radnych, sejmiku wojewódzkiego, Związku Sybiraków, emeryci i renciści, przedstawiciele Gazety Polskiej oraz służb mundurowych.

Prawo i Sprawiedliwość reprezentował Henryk Bieńkowski, który odniósł się do coraz częściej spotykanej opinii o bezsensowności decyzji podjęcia powstania:

Henryk Bieńkowski

-Jeśli normalne, szanujące się państwo wśród innych krajów europejskich chciałoby prowadzić jakąś politykę historyczną,  to powinno wykorzystać ten fenomen Powstania Warszawskiego- powiedział  podczas przemówienia Bogusław Marek z kołobrzeskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Bogusław Marek
fot. Marcin Kamiński
fot. Marcin Kamiński
fot. Marcin Kamiński
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Mariusz Wolański
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz
fot. Małgorzata Abramowicz

PAP/mk/mw/ma/mt