Chcesz zostać dziennikarzem? Poznać świat radia? Oni już zdobywają doświadczenie. Dzięki szkoleniu w ramach Akademii Radiowej kolejne osoby pracują w dziale Nowych Mediów, obsługują portal PRK24.pl, zbierają i piszą informacje oraz realizują nagrania reporterskie.

Nasz autorski projekt realizujemy we współpracy z najważniejszymi uczelniami w regionie: Politechniką Koszalińską i Akademią Pomorską w Słupsku. 

Nowe Media są pierwszym etapem kształcenia nowych kadr, bardzo potrzebnych na rynku, zwłaszcza lokalnym - powiedział Prezes PRK Piotr Ostrowski. Praca Nowych Mediów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem naszego nowoczesnego Newsroomu. Tu liczy się profesjonalizm, bardzo dobra znajomość bieżących spraw od polityki po kulturę, sprawy społeczne, a także szybkość zdobycia i przekazywania informacji. Nowo zbudowany Newsroom jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie: między innymi w multimedia, stanowiska przygotowywania i redagowania serwisów informacyjnych, konsolety do nagrań oraz komputery do montażu dźwięków i realizacji. Pomieszczenia są wyposażone w ecophony, a więc można w nich nagrywać materiały dźwiękowe. Powstały także dwie duże sale dydaktyczne oraz profesjonalne studio telewizyjne.

Praca reportera radiowego to zajęcie bardzo intrygujące i ciekawe. Dzięki tematom, które podejmują nasi reporterzy pokazujemy naszą lokalną rzeczywistość, różne ludzkie sprawy podkreślił Prezes Piotr Ostrowski. Oczywiście bardzo ważne są publicystyka i muzyka. Uczestnicy Akademii Radiowej również będą je poznawać, zdobywać wiedzę i uczyć się warsztatu.

Akademia Radiowa PRK powstała w odpowiedzi na aktualne wyzwania. Nie jest łatwo znaleźć już wykształconych i doświadczonych kandydatów do pracy w naszej stacji, gotowych podjąć obowiązki niemal od razu. Zdarzało się, że ci, którzy u nas stawiali pierwsze kroki w dziennikarstwie, odeszli do innych redakcji w dużych miastach. To w pewnym sensie nas cieszy, bo oznacza, że dobrze uczymy, ale też stawia przed wyzwaniem nieustannego kształcenia nowych kadr. Trzeba także wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach spora część naszych dziennikarzy odeszła na emeryturę. Stąd pomysł, by otworzyć Akademię Radiową Polskiego Radia Koszalin, która kompleksowo przygotowuje do zawodu dziennikarza radiowego - powiedział prezes Piotr Ostrowski.

Przypomnę, że nasza rozgłośnia ma za sobą 10-letnią tradycję prowadzenia Szkoły Dziennikarskiej. Wtedy stawiano na gimnazjalistów i licealistów, uczących się w klasach dziennikarskich, a teraz naszą ofertę kierujemy do studentów. Nasza inicjatywa spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem lokalnych wyższych uczelni: Politechniki Koszalińskiej i słupskiej Akademii Pomorskiej - dodał Piotr Ostrowski. Uruchomienie Akademii Radiowej przynosi bardzo dobre efekty podkreślił Prezes Polskiego Radia Koszalin.

Oczywiście pandemia wstrzymała pewne projekty, ale idziemy do przodu. Dodajmy, że Politechnika Koszalińska prowadzi kierunek dziennikarstwo, ma potencjał dydaktyczny, a my uczymy radia praktycznie - od strony mikrofonu i magnetofonu - powiedział Prezes Ostrowski.

Obecnie praca działu informacji przygotowującego m.in. dzienniki jest ściśle związana z tym, co nazywamy nowymi mediami. Zebrane dane i dźwięki są wykorzystywane w serwisach radiowych, ale również w artykułach na stronie internetowej i postach w mediach społecznościowych. Internauci oczekują zdjęć, filmów, dodatkowych materiałów. W sytuacji, kiedy potrzebna jest nieustanna koordynacja pracy, korzystanie z pomieszczeń na parterze i pierwszym piętrze było zwyczajnie niewygodne. Również przepływ informacji nie był w pełni sprawny i klarowny. Teraz oba działy stały się jednym organizmem. W efekcie informacja radiowa niemal natychmiast trafia na nasz portal PRK24.pl.

Jest to pierwszy, ale nie ostatni etap modernizacji radia. W niedługim czasie planowany jest remont studia i reżyserki S1, S2, S3, a także szereg prac modernizacyjnych.

Tak powstawał nasz nowy newsroom:

Współpraca z uczelniami

Polskie Radio Koszalin od wielu lat współpracuje z Politechniką Koszalińską prowadząc m.in. praktyki dla studentów dziennikarstwa. Wielu absolwentów tej uczelni zasiliło szeregi naszej rozgłośni.

Profesor Michał Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, entuzjastycznie podszedł do projektu Akademii Radiowej. Radio otworzyło nabór w lutym 2020 roku. Na chętnych czeka 30-osobowy zespół dziennikarski, realizatorzy i praca w warunkach technicznych na wysokim poziomie - mówi Aleksandra Kupczyk, sekretarz redakcji.

Od trzech lat trwa także współpraca z Akademią Pomorską w Słupsku. Miejskie Radio Słupsk także kształci studentów tamtejszej uczelni w ramach nowego projektu. Aktywnie biorą w nim udział wykładowcy. Dzięki tym staraniom Radio Słupsk zostało w tym roku wzmocnione przez trzech nowych dziennikarzy.

Podczas trwania projektu przyjęliśmy na etat do pracy w Polskim Radiu Koszalin już 10 osób. Mimo pandemii, w ciągu minionych dwóch lat w ramach staży, praktyk i warsztatów naszą Akademię Radiową odwiedziło kilkadziesiąt osób, w tym studenci dziennikarstwa i marketingu Politechniki Koszaliński oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku. Praktykowali także przyszli realizatorzy dźwięku – studenci kilku krajowych uczelni.

Projekt nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w tym roku wpłynęło już kilkadziesiąt nowych aplikacji. Jeśli będzie to możliwe (ewentualny lockdown) kolejna tura zajęć rozpocznie się 1 października tego roku. Serdecznie zapraszamy do Akademii Radiowej Polskiego Radia Koszalin.

Chętni powinni aplikować na adres: internet@radio.koszalin.pl.

Redakcja skontaktuje się z wszystkimi osobami i poinformuje o szczegółach projektu.