„Radio Koszalin na wakacjach”: odwiedzamy m.in. okolice Sulęczyna
Piątek to drugi dzień 4-dniowej wyprawy Polskiego Radia Koszalin po Pojezierzu Bytowskim. Nasi dziennikarze odwiedzili m.in. zespół pałacowy w Gostkowie i rezerwat przyrody Gołębia Góra.

16:22 - Gowidlino

Ostatnim już punktem na naszym dzisiejszym planie podróży jest Gowidlino - centrum turystyczne gminy Sierakowice, duża kaszubska wieś letniskowa położona w powiecie kartuskim.

Najstarsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIV wieku. Z Gowidlinem związany był ksiądz Franciszek Grucza, przedwojenny działacz kaszubski i co najistotniejsze - autor pierwszego przekładu Pisma Świętego na język kaszubski.

Zapiski historyczne mówią o tym, że wieś miała tradycję chłopską, rolniczą, ale też rybacką - sercem tej miejscowości jest bowiem olbrzymie Jezioro Gowidlińskie. Jak przekonywał Jarosław Rochowicz, jest to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie tego regionu.

- Teren, po którym się poruszamy, jest wielkim spotkaniem z naturą. Cieszy mnie bardzo, że miejsca te są popularne wśród turystów - mówił nasz reporter, dodając jednocześnie, że mimo iż wczasowiczów jest coraz więcej, można tutaj znaleźć przestrzeń do odpoczynku. - Obraz turystyczny tego regionu w ostatnich latach bardzo się zmienił. Wszędzie obserwujemy nowe inwestycje, piękne stanice i przystanie kajakowe. Wodna oferta turystyczna jest tutaj wyśmienita - podkreślił Jarosław Rochowicz.

To, co charakterystyczne dla tego miejsca, to również regionalne smaki.

- Jadąc do Gowidlina, minęliśmy trzy punkty z tabliczkami „Przysmaki kaszubskie można skosztować na miejscu”. Ryb w galarecie, w regionalnych smakach i zup rybnych różnego rodzaju jest tutaj bez liku - mówił Rochowicz. - Ale, co warto również podkreślić, właśnie w Gowidlinie rosną jedne z najsmaczniejszych i najsłodszych truskawek w całej Polsce - tzw. truskawki gowidlińskie i truskawki kaszubskie. Na północy Polski dzień jest dłuższy niż w innych częściach kraju, przez co słońce świeci tu dłużej i dzięki temu wpływa na nietuzinkowy smak tych owoców - wyjaśnił.

Jarosław Rochowicz o miejscowości Gowidlino i Jeziorze Gowidlińskim
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

13:43 - Sulęczyno

Dotarliśmy do położonego nad jeziorem Węgorzyno Sulęczyna. To gmina na Pojezierzu Kaszubskim, której centralną częścią jest właśnie ta duża kaszubska wieś letniskowa. Sulęczyno ma rozwiniętą infrastrukturę turystyczną (pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, agroturystyka) i przez to jest ważnym punktem etapowych spływów kajakowych.

- W naszej gminie mamy aż trzy duże, czyste i pełne ryb jeziora - Mausz, Gowidlińskie i Węgorzyno. Największe z nich to Mausz, które ma 400 hektarów. Nad nim jest między innymi  ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami, w tym sportowców. Nad Węgorzynem są natomiast gminne kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Najważniejsza jest jednak rzeka Słupia, dzięki której mamy kontakt z morzem - powiedział Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno.

Od 1996 roku w miejscowości organizowany jest Jazz w Lesie - doroczny plenerowy festiwal muzyczny, który ściąga do Sulęczyna zarówno miłośników jazzu, jak i największe gwiazdy tej muzyki.

- Na festiwal przyjeżdżają światowej sławy artyści. To fantastyczne wydarzenie, które warto obserwować na żywo. Zwykle robi to 2-3 tysiące ludzi. Mamy też festiwal akordeonowy - stwierdził Bernard Grucza.

Wójt mówił także o historii tych ziem: - Sulęczyno jest dokładnie w sercu Kaszub. Mamy blisko do Łeby, Ustki, Chojnic, Trójmiasta. Te zawsze były tereny związane z Polską Dzięki uporowi i twardości kochających polską ziemię Kaszubów, nie byłoby na tych ziemiach polskości.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Bernardem Gruczą, wójtem gminy Sulęczyno
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

11:33 - Gołębia Góra i Park Krajobrazowy Dolina Słupi

Tuż przed południem nasi dziennikarze dotarli do rezerwatu przyrody Gołębia Góra. To 7-hektarowy krajobrazowo-leśny kompleks na Wysoczyźnie Polanowskiej i na południowym skraju Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Obejmuje skarpę rzeki Słupi porośniętą połacią prawie dwustuletniego starodrzewia sosnowego o wysokości ponad 30 metrów. W objętym ochroną rezerwatową lesie występują również brzozy, buki, daglezje, dęby, graby, olsze i świerki. Znajdują się tu także rośliny rzadkie i podlegające ochronie, np.: konwalia majowa, widłak goździsty, marzanka wonna, paprotka zwyczajna, tajęża jednostronna i bażyna czarna.

- Widać tu pięknie meandrującą Słupię, a wokół niej wspaniały krajobraz. Rzeka jest dosłownie zatopiona w sosnach, bukach, brzozach, daglezjach, dębach, olchach, świerkach, grabach. To niezwykle malowniczy las, który jest wpisany w sieć Natura 2000 - opisał Jarosław Rochowicz. - Słupia ma 138 kilometrów, z czego 62 kilometry są uznawane za górski szlak kajakowy, w skład którego wchodzi m.in. słynna Rynna Sulęczyńska. Warunki kajakowe powodują, że ściągają tu miłośnicy spływów nawet z południa Polski. Wśród nich był w 1964 roku przyszły papież Jan Paweł II - dodał.

Jarosław Rochowicz o pałacu w Gostkowie i rezerwacie Gołębia Góra
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

10:44 - pałac w Gostkowie

Klasycystyczny zespół pałacowy z początku XIX wieku i przylegający do niego park są głównymi atrakcjami kaszubskiej wsi Gostkowo, która znajduje się na południowych obrzeżach Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Pałac przez wiele lat należał do rodu von Pirch.

- Ta rodzina miała niezwykły herb. Widnieje w niej wizerunek karpia i naga czerwona dziewoja trzymająca lisa za ogon. Oryginalny było też rycerskie zawołanie tego rodu, które brzmi „Do czarta, jakże te pchły gryzą” - powiedział Jarosław Rochowicz, dziennikarz Polskiego Radia Koszalin.

Polskie Radio Koszalin na wakacjach

„Radio Koszalin na wakacjach" to projekt, w ramach którego już od kilku lat przedstawiamy najpiękniejsze i wyjątkowe miejsca w naszej okolicy. Tegoroczna edycja również zapowiada się ekscytująco. W tym roku zaplanowaliśmy kilka wyjazdów.

Nasi dziennikarze w czwartek i piątek opowiadają o urokach Ziemi Bytowskiej, a w sobotę i niedzielę będą mówić o atrakcjach związanych z miastem, w którym w weekend odbędzie się duża impreza - „Muzyczny Rynek”. Relacji z wyprawy można wysłuchać na antenie Polskiego Radia Koszalin oraz na prk24.pl. W sobotę i niedzielę warto również włączyć „Radiowy Klub Obieżyświata” (godz. 13:00-15:00), który będzie w całości poświęcony Pojezierzu Bytowskiemu.

Czytaj więcej