fot. FB/Politechnika Koszalińska
Biznes, gospodarka, edukacja oraz możliwości współpracy były tematem spotkania, które odbyło się na Politechnice Koszalińskiej. Przedstawiciele uczelni, koszalińskiego biznesu, miasta rozmawiali z Nguenem Hungiem ambasadorem Wietnamu.

Jednym z obszarów potencjalnej współpracy pomiędzy Polską a Wietnamem jest zatrudnienie - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Andrzej Mielcarek prezes koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej.

- Koszalińscy przedsiębiorcy zwracali uwagę w czasie spotkania, że są zainteresowani pozyskiwaniem pracowników także z odleglejszych regionów świata. Bo już przecież w Koszalinie pracują Nepalczycy, Hindusi czy Chińczycy i tak samo może być w przypadku Wietnamczyków. Tutaj problemem jest jednak cały czas bariera przepisów wizowych, być może uda się wreszcie coś zmienić w tej sprawie - zaznaczył.

Nie jest wykluczone, że w Koszalinie pojawią się też studenci z Wietnamu.

- Między naszą uczelnią a uczelniami wietnamskimi, możliwe jest nawiązanie takich bezpośrednich, dwustronnych relacji i wymiana studentów. Jeśli chodzi, o studentów z Wietnamu oni są najbardziej zainteresowani studiami technologicznymi – podkreślił Andrzej Mielcarek.

Ambasador Nguen Hung wcześniej prowadził rozmowy w Kołobrzegu i Szczecinie. Trzy miasta na Pomorzu Zachodnim były pierwszymi w kraju, które odwiedził polityk.

red./kc


Posłuchaj

Andrzej Mielcarek, prezes koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej.