fot. Anna Winnicka
Wielkanoc, zwana przez Ukraińców też Paschą, to najważniejsze święto chrześcijańskie zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Do świąt Zmartwychwstania wierni kościoła wschodniego przygotowywali się w ciągu sześciotygodniowego postu. Okres ten kończy się uroczystą Jutrznią Wielkanocną, która rozpoczyna się o świcie w Niedzielę Wielkanocną.

Po uroczystej Liturgii Paschalnej rodzina spotyka się na śniadaniu podczas którego spożywa się pokarmy poświęcone zazwyczaj w Wielką Sobotę.

Pani Inna z Koszalina w swoim domu pielęgnuje tradycje przywiezione z Ukrainy: - Na stole są jajka, domowa kiełbasa, masło, twaróg, różne sałatki.

W tradycji wschodniej Święta Wielkanocne trwają trzy dni. Wielkanoc jest czasem szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych - drugiego dnia świąt wierni odwiedzają groby swoich bliskich.

W tym roku w związku z pandemią nie odbędą się wielkanocne wypominki na cmentarzach. Na Pomorzu Wielkanoc w tradycji wschodniej obchodzi przede wszystkim mniejszość ukraińska, która liczy kilkadziesiąt tysięcy osób.

aw/rz

Posłuchaj

Pani Inna z Koszalina w swoim domu pielęgnuje tradycje przywiezione z Ukrainy