fot. Przemysław Grabiński
W piątek jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Marcinkowicach w gminie Tuczno otrzymała silnik do łodzi ratunkowej.

Sprzęt naczelnikowi OSP przekazał komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Jak powiedział szef OSP w Marcinkowicach Andrzej Czulewicz, jednostki nie byłoby stać na samodzielny zakup napędu: - To silnik zaburtowy do naszej łodzi ratowniczej, którą pozyskaliśmy w listopadzie od OSP Piecnik. Do tej pory musieliśmy korzystać z wioseł.

Przekazując silnik, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, st. bryg. Jarosław Tomczyk, podkreślał rolę jednostek OSP: - Bez wsparcia druhów OSP nie bylibyśmy w stanie utrzymać tak wysokiego poziomu ratowniczego. W ostatnich latach nastąpił wzrost środków docierających do Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Tylko w zeszłym roku do jednostek OSP trafiły 22 nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze. Jeszcze nigdy w historii do naszego województwa nie przekazano takiej liczby samochodów.

Znaczenie strażaków-ochotników podkreślił również kołobrzeski poseł PiS Czesław Hoc i przekazał, że trwają prace nad ustawą mająca być kolejną formą docenienia ich zaangażowania: - W projekcie ustawy zaznaczono, że jeżeli ktoś odbywał służbę w ciągu 25 lat i brał udział w akcjach ratowniczych, otrzyma dodatek do emerytury w wysokości 1/14 minimalnego wynagrodzenia. Ponadto, strażacy otrzymają legitymacje służbowe, które będą upoważniały do wielu zniżek. Wasza służba jest niezwykle potrzebna - jesteście dumą naszych gmin i naszych miejscowości.

Wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz zaznaczył, że wsparcie jednostek OSP jest istotne zarówno z perspektywy lokalnych społeczności, jak i całego regionu: - Ochotnicza Straż Pożarna dba o bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną, to wy, jako pierwsi znajdujecie się w miejscach, gdzie dochodzi do wypadku, czy też do pożaru. Za to zaangażowanie, za tę ciężką waszą służbę, chciałem serdecznie podziękować.

W Ochotniczej Straży Pożarnej w Marcinkowicach służy 21 druhów uprawnionych do działania w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

pg/aś

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

st. bryg. Jarosław Tomczyk, komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie Andrzej Czulewicz, szef OSP w Marcinkowicach Czesław Hoc, poseł PiS Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski