fot. pixabay.com
Sanatoria i ośrodki lecznictwa uzdrowiskowego mogą prowadzić działalność już od połowy marca. Mimo to wielu kuracjuszy rezygnuje z przyznanych miejsc, bo obawiają się zakażenia koronawirusem.

Joanna Agatowska, dyrektor sanatorium uzdrowiskowego „Energetyk” w Świnoujściu powiedziała, że branża uzdrowiskowa liczy na większą pomoc od rządu: - Pandemia wyłączyła naszą działalność. Nasi pracownicy nie mają dochodów. Rozliczenie pieniędzy, które wypłacił rząd w formie ryczałtu, jest zawieszone w perspektywie roku lub dwóch lat, a to powoduje, że przedstawiciele firm nie wiedzą, jak planować płynność finansową. Wciąż widzimy, że tego tzw. najazdu kuracjuszy nie ma, bo wciąż obawiają się koronawirusa.

Monika Czajkowska, dyrektor szpitala uzdrowiskowego „Willa Fortuna” w Kołobrzegu dodała, że rozmowy z dyrektor zachodniopomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz posłem Czesławem Hocem były konstruktywne: - Rządzący widzą nasze problemy. To jest już „coś”. Wiemy, że nie będzie stuprocentowych umorzeń. Być może będą one na poziomie 50 lub 70 procent.

Mariusz Ławro, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego w Kołobrzegu podkreślił, że spotkanie było potrzebne: - Dowiedzieliśmy się, że większość obiektów sanatoryjnych nie będzie mogło prowadzić rehabilitacji pocovidowej, ponieważ nie spełnia wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaproponowaliśmy, żeby uruchomić tzw. rehabilitację lekką.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc przypomniał, że rehabilitacja pocovidowa została przygotowana, by odciążyć szpitale zakaźne: - To oferta dla osób, które bardzo ciężko przeszły Covid-19 i wciąż odczuwają skutki choroby. Nie mamy jednak tzw. rehabilitacji pośredniej, dlatego musimy stworzyć jej projekt.

Pełniąca obowiązki dyrektora zachodniopomorskiego NFZ-etu Agnieszka Pietraszewska-Macheta powiedziała, że decyzję w sprawie pośredniej rehabilitacji pocovidowej podejmą minister zdrowia oraz prezes NFZ-etu: - Merytoryczne i zasadne medycznie wnioski, które wpłyną, nie będą odrzucane bez analiz. Z kolei rozmowy w sprawie ryczałtów są na zaawansowanym poziomie, więc pewnie przygotowywane są już jakieś rozwiązania.

Więcej w materiale Mariusza Wolańskiego.

mw/rz

Posłuchaj

materiał Mariusza Wolańskiego